Miért nem pontosak a terhességi tesztek?

A terhességi tesztek eredményeit mindenki nagyon izgatottan várja, de sajnos nem mindig pontosak. Nem árt tisztában lenni azzal, hogy mi minden befolyásolhatja.

A terhességi teszteket alapvetően úgy tervezik, hogy a terhesség alatt termelődő, HCG nevű hormon szintjét mérjék. A HCG a méhlepény sejtjeiben termelődik, hogy segítse a megtermékenyített petesejt fejlődését, miután beágyazódott. A hormon koncentrációja másfél naponta megduplázódik a szervezetben: három nap után kimutatható a vizeletben. A HCG a progeszteron termelődésére is hatással van, illetve segít abban is, hogy a fejlődő magzat ne váltson ki immunreakciót a szervezetből.

A terhesség legelső jelei Akár épp babát tervezünk, akár nem, jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy mik lehetnek az áldott állapot első tünetei. Ezeket az alábbi cikkünkben gyűjtöttük össze!

Ezért lehet pontatlan a terhességi teszt

A terhességi tesztek pontossága általában 99 százalék, de az eredmények sokszor félrevezethetnek. Igazán biztosat a vérvizsgálatból tudhatunk meg, mivel a terhességi tesztek vizeletből mérik a HCG-t. A teszt eredményét befolyásolhatják bizonyos betegségek. Egyes rákfajták esetén például a rákos sejtek úgynevezett béta HCG-t termelnek, ami megzavarhatja a tesztet, és például a szaporítószervekben lévő tumorok is okozhatnak HCG-szint emelkedést.

A terhességi tesztek pontossága általában 99 százalék
A terhességi tesztek pontossága általában 99 százalék, de sok dolog befolyásolhatja az eredményt

Nagyon ritkán az is hozhat fals eredményt, ha nem a reggeli első vizeletet vizsgáljuk a teszttel, mivel ebben a legmagasabb a hormonkoncentráció. Éppen ezért a házi tesztelést a legjobb közvetlenül ébredés után végezni. Olyan eset is létezik, hogy a petesejt megtermékenyül, és elkezdődik a beágyazódás, de végül valamilyen okból abbamarad. Ezt kémiai terhességnek nevezzük. Ilyenkor termelődik némi HCG, ami a tesztet pozitívnak mutathatja annak ellenére, hogy végül mégsem jön létre terhesség, és nem kezd el fejlődni a magzat.

Fals eredmény előfordulhat azoknál is, akik rendszeresen szednek valamilyen gyógyszert, például termékenységet fokozó vagy HCG-t tartalmazó szereket. Utóbbiakat néha olyanoknak írják fel, akik ellenőrzött körülmények között, orvosi felügyelet alatt próbálnak meg nagyobb súlyfeleslegtől megszabadulni. Ilyen esetekben is nagyon gyakori a tévesen mért pozitív eredményt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: womenshealthmag.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.