A terhességi teszteket alapvetően úgy tervezik, hogy a terhesség alatt termelődő, HCG nevű hormon szintjét mérjék. A HCG a méhlepény sejtjeiben termelődik, hogy segítse a megtermékenyített petesejt fejlődését, miután beágyazódott. A hormon koncentrációja másfél naponta megduplázódik a szervezetben: három nap után kimutatható a vizeletben. A HCG a progeszteron termelődésére is hatással van, illetve segít abban is, hogy a fejlődő magzat ne váltson ki immunreakciót a szervezetből.
Ezért lehet pontatlan a terhességi teszt
A terhességi tesztek pontossága általában 99 százalék, de az eredmények sokszor félrevezethetnek. Igazán biztosat a vérvizsgálatból tudhatunk meg, mivel a terhességi tesztek vizeletből mérik a HCG-t. A teszt eredményét befolyásolhatják bizonyos betegségek. Egyes rákfajták esetén például a rákos sejtek úgynevezett béta HCG-t termelnek, ami megzavarhatja a tesztet, és például a szaporítószervekben lévő tumorok is okozhatnak HCG-szint emelkedést.
Nagyon ritkán az is hozhat fals eredményt, ha nem a reggeli első vizeletet vizsgáljuk a teszttel, mivel ebben a legmagasabb a hormonkoncentráció. Éppen ezért a házi tesztelést a legjobb közvetlenül ébredés után végezni. Olyan eset is létezik, hogy a petesejt megtermékenyül, és elkezdődik a beágyazódás, de végül valamilyen okból abbamarad. Ezt kémiai terhességnek nevezzük. Ilyenkor termelődik némi HCG, ami a tesztet pozitívnak mutathatja annak ellenére, hogy végül mégsem jön létre terhesség, és nem kezd el fejlődni a magzat.
Fals eredmény előfordulhat azoknál is, akik rendszeresen szednek valamilyen gyógyszert, például termékenységet fokozó vagy HCG-t tartalmazó szereket. Utóbbiakat néha olyanoknak írják fel, akik ellenőrzött körülmények között, orvosi felügyelet alatt próbálnak meg nagyobb súlyfeleslegtől megszabadulni. Ilyen esetekben is nagyon gyakori a tévesen mért pozitív eredményt.
Forrás: womenshealthmag.com