Július elejétől ismét valamennyi, a szabad orvosválasztásra igényt tartó nő annál a szülész-nőgyógyásznál készülhet fel az anyaságra és hozhatja világra a gyermekét, akit választ. Mit lehet tenni azért, hogy a kismama és az orvos joga egyaránt érvényesüljön?
A július 1-jével hatályba lépett rendelkezés a kormány május 2-ai döntése értelmében, a terhesgondozást és a szülést kivonta az orvosválasztás miatti 30 százalékos részleges térítési díj fizetésének kötelezettsége alól. Eszerint - ha csak egyéb szakmai indokok nem akadályozzák - e hónap elejétől ismét valamennyi, a szabad orvosválasztásra igényt tartó nő annál a szülész-nőgyógyásznál hozhatja világra a gyermekét, akit választott. Sőt, a jogszabály lehetőséget biztosít arra is, hogy a szülő nő új munkahelyére is kövesse választott orvosát, illetve az egészségügyi szolgáltatónál nem munkaviszonyban, közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatott orvos választása esetén, a területileg illetékes kórházban vegye igénybe a tb által finanszírozott szolgáltatást. Ez esetben az adott kórház szerződésben foglalt feltételek és fizetség mellett köteles biztosítani, hogy a kismamának választott orvosa segítse világra gyermekét.
A szülész-nőgyógyász szakma és a kismamák körében egyaránt megnyugvást ígérő jogszabály nyújtotta lehetőségekkel mégsem élhet mindenki - írja a Weborvos.hu. A szombathelyi Markusovszky Kórházban ugyanis csak a napközben szülőket illeti meg a szabad orvosválasztás joga, éjszaka az éppen ügyeletes, készenlétes orvosnak kell ellátni őket. S mert a szülések legtöbbje éppen az éjszakai, hajnali órákban indul meg, számos, a kórház illetékességi területéhez tartozó kismama aggódva gondol rá: sikerül-e napközben, választott orvosa mellett világra hoznia gyermekét. Egyes információk szerint a kórház érintett orvosai olykor titokban megegyeznek és ügyeletet cserélnek, netán programozott szüléssel oldják meg a problémát.
Lakner László, a Markusovszky kórház főigazgatója azonban nem hallott ezekről a megoldásokról, de - mint hangsúlyozta -, ha van ilyen, mindenképpen felelőtlennek, szakmailag elfogadhatatlannak tartja, aminek súlyos következményei lehetnek. A helyi szintű értelmezést és gyakorlatot a szakorvosok hiányával indokolta a főigazgató, mondván: nem tudni, milyen alapon számolják el a behívott orvosok munkáját, miként és miből díjazzák őket, hiszen mindez a munkaidő-alapot terheli. Ráadásul, ha az orvos éjszaka ledolgozza a megszabott órakeretet, napközben már nem lesz köteles dolgozni. Lakner ennek ellenére úgy gondolja: a jelenlegi jogszabály lehetőséget biztosít arra, hogy éjszaka a vajúdó nőt az ügyeletes, készenlétes orvos lássa el. Hangsúlyozta: a számára is bevallottan, nehezen feldolgozható helyzetet mielőbb meg akarja oldani.
"Valamennyi orvos örömmel fogadja a változást, hiszen a korábbi, a kismamák jogát szűkítő döntés eleve rossz volt" - mondta a lapnak Szabó István, a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium elnöke, aki hangsúlyozta: nem a hálapénz, vagy az egyéni érdek mondatja ezt vele, sokkal inkább a több évtizedes szakmai tapasztalat.