Mutatjuk, mi történik, ha leszokunk a melltartóviselésről

Vannak bizonyos dolgok, amelyekről ha leszokunk, csak és kizárólag jó dolgokat tapasztalhatunk. Ilyen például a dohányzás. A melltartóviselésről való lemondásnál azonban már nem ennyire egyértelmű a helyzet. Lássuk, mit mondanak a szakértők a lehetséges következményekről!

A koronavírus-járvány kirobbanása óta megnőtt azoknak a száma, akik otthonról dolgoznak. A home office számos dologra hatással lehet: vannak, akik kevesebbet mozognak vagy rendszertelenebbül esznek a megváltozott körülmények miatt, de olyan is akad, aki pont ezeknek köszönhetően fedezett fel egy új hobbit. Sokaknak az öltözködési, szépségápolási szokásaik is átalakultak, és elhagyták például a rendszeres sminkelést vagy a melltartóviselést. A The Healthy utóbbi lehetséges hatásaival kapcsolatban készített egy hasznos összefoglaló cikket.

Tudta? A mellek főleg mirigyállományból és zsírszövetből állnak; az, hogy éppen melyikből van több, sok mindentől – például a korunktól is – függ. Izomszövet nem található bennük. Az úgynevezett Cooper-szalagok tartják őket, ezek segítségével csatlakoznak a mellizomhoz.

A lapnak nyilatkozó szakemberek szerint általánosságban elmondható, hogy azzal, hogy nem viselünk melltartót, nem ártunk a melleinknek vagy nem növeljük bizonyos betegségek kockázatát. Vannak ugyanakkor olyan időszakok, helyzetek, amikor a melltartó elhagyása káros hatással járhat – és olyanok is, amikor jobbat nem is tehetünk magunkkal ennél. De lássuk a részleteket!

Fájdalom és egyéb bajok

Bár ez kosármérettől is függhet, azoknál, akiknek nagy mellük van, a melltartó elhagyása nyak- és hátfájást eredményezhet, mutatott rá dr. Constance M. Chen plasztikai sebész. Egy, a The Journal of Orthopaedics című szaklapban korábban megjelent tanulmány is összefüggést talált a nagy kosárméret és a váll- és nyakfájás között; indoklásképpen a szakemberek azt írták, hogy a (nagy) mellek súlya folyamatos terhelés alatt tartja a trapézizmot vagy más néven csuklyásizmot, amely a tarkótól a vállakon át a hát középső részéig fut. Egy jól illeszkedő melltartó ugyanakkor segít a mellek súlyának megtartásában, tehermentesítve ezáltal a testünket.

melltartó, melltartóviselés, mellek
Lehet jó és rossz oldala is annak, ha nem viselünk többé melltartót. Fotó: Getty Images

Nemcsak a melltartó elhagyása okozhat fájdalmat, hanem az is, ha nem megfelelő darabot hordunk. „Ilyenkor mellfájdalmat tapasztalhatunk, sőt, egy rossz melltartó növelheti az izomfeszültséget és -merevséget, valamint negatívan befolyásolhatja a levegő áramlását a bordakosárban” – szögezi le dr. Alexis Parcells plasztikai sebész, hozzátéve: ez a testtartásunkra és az egyensúlyunkra is kihathat. A nem megfelelő melltartó elhagyása tehát kifejezetten jótékony lehet – de ettől függetlenül nem kell teljesen lemondani a melltartóviselésről. „Ha egy jól illeszkedő darabot választunk, könnyebbnek érezzük magunkat tőle, szinte el is felejtjük, hogy rajtunk van” – mondja dr. Parcells.

Esztétikai kérdések

Dr. Chen kitért rá, hogy nagy mellek esetén a melltartó pántjai – a mellek súlya miatt – barázdákat vájhatnak a váll bőrébe. Ez nemcsak esztétikailag lehet zavaró, de a szakember szerint a hát- és nyakfájást is fokozhatja. A problémával kapcsolatban dr. Parcells úgy vélekedik, hogy már a melltartó rövid ideig tartó elhagyása is javíthatja a hát és a mellek közötti terület vérkeringését, valamint enyhítheti a bőrirritációt.

Cikkünk elején írtunk az úgynevezett Cooper-szalagokról, amik tartják a melleket. Nos, mint azt dr. Chen hangsúlyozta, egy jó melltartó segíthet megtámasztani a melleket, ezzel pedig nemcsak a már említett szalagokra nehezedő terhek csökkennek, hanem a mellek megnyúlásának megereszkedésének valószínűsége is. Az Annals of Plastic Surgery című szaklapban publikált tanulmány szerint egyébként a mell megereszkedése összefügghet az életkorral, a magasabb testtömegindexszel (BMI), a terhességgel és a dohányzással is. A szoptatással viszont, meglepő módon, nem.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mi a helyzet a mellrákkal?

A melltartóviseléssel kapcsolatban számos tévhit kering, az egyik legsúlyosabb például az, hogy mellrákot okozhat, mert akadályozza a nyirokáramlást. Az állítást több kutatás is megcáfolta, a többi között az, amelyik 2015-ben látott napvilágot a Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention című folyóiratban. A The Healthy azt írja, a szakemberek premenopauzában lévő nőket vizsgáltak, és arra jutottak, hogy a melltartó viselése semmilyen szempontból nincs befolyással a mellrák kockázatára: nem számít a mellméret, az, hogy mennyi ideg van rajtunk napközben melltartó, vagy hogy merevítős melltartót viselünk, vagy sem.

Edzés és melltartó

Ha melltartó nélkül edzünk, a melleink összevissza „lenghetnek”, ami kifejezetten kellemetlen lehet, emelte ki Chen doktor. Ez a mozgásunkra is hatással lehet. Egy, a Journal of Biomechanics című folyóiratban 2020-ban megjelent tanulmány azt elemezte, hogy a különböző sportmelltartók és -cipők hogyan alakítják át a gerinc mechanikáját futás közben. A kutatók azt találták, hogy a mell „kilengésének” kompenzálására a melltartó nélkül sportolók megváltoztatták a felsőtestük mozgását edzés közben, ez pedig gerincfájdalmat idézhet elő. A kényelem megtartása érdekében tehát fontos a megfelelő sportmelltartó viselése.

Dr. Parcells arról is beszélt, hogy ha melltartóban edzünk, az segít elkerülni a mellszövet mikrosérüléseit és a Cooper-szalagok szakadását. Ellenkező esetben – főleg, ha szokásunkká válik a melltartó nélküli sportolás –, nagy az esély rá, hogy striákkal és belső hegesedéssel kell megküzdenünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.