Mutatjuk, miért veszélyes a kezeletlen gombás hüvelyfertőzés

A hüvelyfolyás egyik leggyakoribb oka a hüvelygomba, amely kezeletlenül nemcsak a különböző szexuális fertőzésekre való fogékonyságot növeli, hanem egyebek közt kismedencei gyulladást, vetélést, vagy akár vérmérgezést is okozhat.

Ahogy számos baktériumfajta, ugyanúgy a Candida törzsbe tartozó gombák is jelen vannak normál körülmények között is a hüvelyflórában. Ám ha valami miatt a védő hatású tejsavbaktériumok (Lactobacillusok) száma lecsökken, és az egészséges, kissé savas kémhatás megváltozik, akkor a Candida túlszaporodhat, ami hüvelygomba-fertőzést okoz. Az orvosi nevén vaginális candidiasisnak nevezett kórképre szagtalan, bőséges, fehéres színű, túrószerű váladék, valamint viszketés hívhatja fel a figyelmet, mindezt pedig égő fájdalom, duzzadás és kivörösödés kísérheti. A gombás fertőzés bakteriális fertőzéssel is együtt járhat: ebben az esetben a szintén bő váladék szürkés vagy tejszerű, továbbá jellegzetesen halra emlékeztető szaga van. Amennyiben mégsem egyértelmű, hogy baktérium vagy gomba áll a hüvelyfertőzés hátterében, érdemes nőgyógyászhoz fordulni, aki a hüvelyváladékból vett minta alapján azonosíthatja a kórokozót, és ennek megfelelően kezdődhet meg a célzott kezelés.

Kezeletlenül a gombás hüvelyfertőzés komoly szövődményekhez vezethet
Kezeletlenül a gombás hüvelyfertőzés komoly szövődményekhez vezethet. Fotó: Getty Images

Veszélyes szövődmények: szexuális úton terjedő betegségek

Mi okozhatja a fájdalmas intim együttléteket ?

A gombás hüvelyfertőzés nem csupán kellemetlen tüneteket okoz, hanem kezeletlenül számos szövődménye is lehet. Mivel sérül a védelmi rendszer, ezért a szervezet fogékonyabbá válik a különböző szexuális úton terjedő betegségekre - például a HPV-re -, megnő a kismedencei gyulladások, illetve a nőgyógyászati műtéteket követő fertőzések kialakulásának esélye, valamint terhesség esetén vetélés vagy koraszülés is bekövetkezhet.

Várandósság esetén a hüvelyfertőzés ráadásul nem csupán az édesanyát veszélyezteti : a szülés során a kórokozók átterjedhetnek az újszülöttre, akinél szájpenész, szembetegség, gombás bőrbetegség, végbél- illetve nemi szervi fertőzés, de súlyosabb esetben akár Candida-vérmérgezés is kialakulhat.

A kiújulás megelőzése: intim higiénia

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha szeretnénk elkerülni a hüvelyi fertőzést - illetve a fertőzés kiújulását -, ennek egyik alappillére a megfelelő intim higiénia. Ez azonban ne jelentse azt, hogy túlzásba visszük a tisztálkodást: a hüvely alapvetően öntisztuló szerv, amit belülről egyáltalán nem ajánlott kimosni, kivéve azokat a speciális eseteket, amikor orvos írja elő az irrigálást. A vegyszerekkel történő, indokolatlan mosakodás veszélyeztetheti a kényes biológiai egyensúlyt, amely már önmagában a hüvelyflóra egészséges összetételének megbomlásához vezethet. Ehelyett a reggeli és esti tisztálkodás során csupán tiszta vizet vagy kifejezetten kímélő, pH-semleges intim mosakodószereket érdemes használni.

Nagy figyelmet kell fordítani a menstruáció alatti higiéniára is, így a tampon és az intim betét rendszeres cseréjére, valamint érdemes kerülni az illatosított változatokat csakúgy, mint az illatosított intimspray-ket és vécépapírokat. Fontos szem előtt tartani azt is, hogy a gombák a meleg, nedves helyeken érzik jól magukat, ezért könnyen elszaporodhatnak olyankor, ha rosszul szellőző, műszálas, szűk ruhaneműt viselünk, de akkor is, ha a nedves fürdő-, vagy edzőruhát rövid időn belül nem cseréljük át szárazra. Szintén kockázati tényezőnek számítanak a hormonváltozások - például a klimax -, valamint az antibiotikumszedés, mert utóbbi nem csak a bélflóra, hanem a hüvelyflóra egyensúlyát is felboríthatja.

Kezelés célirányosan

A már kialakult hüvelygomba elsősorban helyi kezeléssel, gombaellenes hatóanyagú kúppal gyógyítható, de súlyos, többször visszatérő fertőzés esetén a nőgyógyász felírhat szájon át szedhető gyógyszert is. Az esetek többségében azonban nincs feltétlenül szükség szakorvosi kezelésre: a gyógyszertárakban vény nélkül kaphatók olyan készítmények, amelyek segítségével a Candida gomba visszaszorítható, illetve a hüvelyflóra egészséges egyensúlya is helyreállítható.

A speciális, komplex összetételű hüvelykúpok képesek gátolni a gombák szaporodását, valamint csökkenteni a hüvely viszketését és enyhíteni a fájdalmas, égő érzést. Ezek a készítmények a szájon át szedhető kezelések mellett is segítik a hüvelyflóra regenerációját.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra