Jellegzetes tünetei akár évente több alkalommal is rossz napokat okozhatnak. Milyen okok állnak a háttérben és tehetünk-e valamit a megelőzéséért?
Bár mindkét nem megtapaszthatja, milyen kínokkal jár a hólyaghurut, a nők sokkal gyakrabban szenvednek a baktériumok okozta megbetegedésben. A statisztika azt jelzi, hogy a felnőtt nők fele átesett már húgyúti fertőzésen élete során legalább egyszer, s az is jellemző, hogy minden ötödik nőnél évente egyszer megjelennek a hólyaghurut fájdalmas jelei. A nők nagyobb érintettségét az magyarázza, hogy jóval rövidebb húgycsővel rendelkeznek mint a férfiak, de a végbélnyílás és a hüvelybemenet közelsége is gyorsabb és könnyebb utat biztosít a kórokozóknak. Az erősebb nem főleg időskorban tapasztalja meg a kínzó tüneteket: náluk a prosztata-megnagyobbodás miatt kialakuló vizeletürítési nehézség miatt fokozódik a húgyúti fertőzések kialakulásának kockázata.
Ég, csíp, fáj
A panaszok hirtelen kezdődnek; például egy kellemes, strandolással töltött nap után. A magunkon hagyott, vizes fürdőruha ugyanis könnyen az alhasi rész lehűlését okozza - innen a felfázás elnevezés -, s a meggyengült védekező rendszer nem képes visszatartani a befelé igyekvő kórokozókat. Az eredmény pedig sürgős és gyakori vizelési inger, csípős vizelet, alhasi fájdalom lehet. Az intenzív szexuális élet is előidézheti a betegséget: előfordulhat például, hogy a nászút felejthetetlen napjait egy hólyaghurut is emlékezetessé teszi. A gyakori intim együttlét során könnyen gyulladást okozó baktériumok kerülhetnek a húgycsőbe és onnan a hólyagba. Segíthet a baj megelőzésében, ha szex előtt és után tökéletesen kiürítjük a hólyagot: ezzel az ott lévő kórokozók eltávoznak.
Intim tájakon
A megfelelő higiénia a húgyúti betegségek esetén is alapvető védekezési technika.