Endometriózis alatt azt értjük, amikor a méh nyálkahártyasejtjei (a méh nyálkahártyáját hívjuk endometriumnak) nem a méhben, hanem a méh üregén kívül jelennek meg - olvasható Betegségek A-Z rovatunk vonatkozó cikkében . Ez azért jelent problémát, mert az "elvándorolt" nyálkahártyasejtek egyrészt steril gyulladást okoznak maguk körül, másrészt körülöttük összenövések, letapadások alakulnak ki, amelyek krónikus fájdalmat és más zavaró tüneteket is előidézhetnek. A nyálkahártyasejtek általában a petefészkekben és a kismedencét bélelő szövetekben, ritkábban a méhfalban ágyazódnak be, de a kismedencét is elhagyhatják.
Az endometriózis a reproduktív korú nők 5-15 százalékát érinti, de mivel sokakat nem diagnosztizálnak, és így nem tudják, hogy betegek, ez a szám valószínűleg jóval magasabb lehet. Nőgyógyászati szűrővizsgálaton jó esetben már azelőtt észreveszik, hogy panaszokat okozna, de gyakori az is, hogy a diagnózist csak műtéttel lehet felállítani. Mivel a betegség pontos kiváltó oka, és emiatt a megelőzésének a módja sem ismert, kezelése pedig - amely általában gyógyszeres vagy műtéti úton történik - kizárólag tüneti, teljes gyógyulásról nem lehet beszélni az endometriózissal kapcsolatban.
Kínzó fájdalom, mely hosszú ideig tart
Az endometriózis leggyakoribb tünete a fájdalom. Mint azt dr. Gretchen Glaser, a Mayo Clinic orvosa elmondta, a kínok - amelyek általában kifejezetten erősek - néhány nappal a menstruáció előtt kezdődnek, és csak a vérzést követő napokban múlnak el. "Enyhe fájdalom még akár normális is lehet a menstruáció alatt, ám ha elviselhetetlenné válik és sokáig tart, az már az endometriózis tünete lehet. Ha valaki a menstruációja alatt képtelen bemenni dolgozni, annyira szenved, és úgy érzi, semmilyen fájdalomcsillapító nem segít, akkor érdemes kivizsgáltatnia magát" - figyelmeztet a szakember.
Ha valaki endometriózisban szenved, annak a kismedencei fájdalma idővel krónikussá is válhat, vagyis nemcsak a menstruáció alatt, hanem állandóan kínlódhat miatta. Sokan szex közben is fájdalmat éreznek. "A medence nehézzé válik, tompa, görcsös fájdalmat érezhetnek a nők" - magyarázza dr. Glaser, aki szerint ez különösen akkor jellemző, ha az endometriózis a petefészek szöveteit érinti, és petefészekciszta alakul ki.
Szövődménye lehet a meddőség
Endometriózis esetén jellemzően nehezebben esnek teherbe a nők, így ha régóta próbálkozunk a babaprojekttel, mégsem jártunk eddig sikerrel, gyanús, hogy mi is érintettek vagyunk. "Ahhoz, hogy a magzat megfoganjon, a petesejtnek ki kell jutnia a petefészekből, hogy végig tudjon haladni a petevezetéken, és megtermékenyíthesse egy sperma. Ezután be kell ágyazódnia a méh nyálkahártyájába, ahol elkezdhet fejlődni. Ha azonban a petevezetéket is érintik az endometrikus elváltozások, összenövések, a petevezeték elzáródik, a petesejt mozgása pedig gátlódik" - mondja dr. Monica Christmas, a Chicagói Egyetem adjunktusa. Súlyos esetben az endometriózis meddővé is teheti a nőket.
Ne vegyük félvállról a fáradtságot sem
A gyakori pisilés sok betegség tünete lehet, köztük az endometriózisé, ugyanis az állapot érintheti a húgyhólyagot. Ha tehát azt tapasztaljuk, hogy a normálisnál többször megyünk vécére, különösen a menstruáció ideje alatt, és emellett más, az endometriózisra jellemző szimptómák is fennállnak, mindenképpen konzultáljunk nőgyógyászunkkal. Ugyancsak figyelmeztető jelnek tekinthető, ha a menzesz alatt kellemetlen bélrendszeri tünetek lépnek fel, hiszen az endometriózisos elváltozás bizonyos esetekben a belekben jelenik meg. "A páciensek puffadást, székrekedést vagy éppen hasmenést, fájdalmas székletürítést tapasztalnak" - szögezi le dr. Laura Douglass, a Chicagói Egyetem adjunktusa.
Dr. Douglass arról is beszélt: sok endometriózisos nő küzd extrém fáradtsággal, így ezen tünet fölött szintén nem szabad elsiklani. "Ilyen esetben kicsit más típusú fáradtságról lehet beszélni, amely az állandó kényelmetlenségérzésből és a krónikus fájdalom megéléséből fakad" - világít rá a doktornő.