Nem gyógyul a hüvelyfertőzésből? Ezek lehetnek az okai

A nők leggyakrabban valamilyen hüvelyi fertőzéssel keresik fel nőgyógyászukat. Ennek valószínűleg az az oka, hogy egyes fertőzésekből viszonylag nehéz kigyógyulni, ha nem megfelelően kezelik a problémát, ráadásul kellő odafigyelés nélkül a kiújulás kockázata is magas.

A felnőtt nők nagy része valószínűleg legalább egyszer átél valamilyen hüvelyi fertőzést az élete során. Mégpedig azért, mert a hüvely természetes pH-értékét - a menstruációtól kezdve a stresszes életmódon és a dohányzáson át az antibiotikumok szedéséig és a túlzásba vitt intim higiéniáig - számos tényező befolyásolhatja. Az intim problémák igen kellemetlen panaszokkal járnak, ezért teljesen érthető, ha mindenki mihamarabbi gyógyulásra vágyik. Egyes esetekben viszont azzal szembesülhetnek az érintettek, hogy tüneteik még hosszú kezelés után sem múlnak el teljesen, vagy rövid időn belül újra és újra visszatérnek. Mutatjuk, mi lehet az oka.

Nem megfelelő kezelés

Gyakori probléma, hogy a nők inkább megkerülik a nőgyógyászt, és drogériákban megvásárolható szerekkel vagy a régebbi kezelésből megmaradt, korábban bevált készítményekkel próbálják megszüntetni a panaszaikat. A fertőzés azonban lehet gombás, vírusos vagy bakteriális eredetű, sőt, akár kevert is, és mindegyik esetben más-más kezelés hozhat javulást.

Az is előfordulhat, hogy az érintett felkeresi az orvosát és elkezdi az előírt terápiát, a tünetek azonban nem múlnak el a megadott időn belül. A legtöbben ilyenkor azt rontják el, hogy nem mennek vissza kontrollvizsgálatra, hanem folytatják a kezelést a felírt készítményekkel vagy azokhoz hasonló szerekkel. Ezzel az a baj, hogy például a bakteriális fertőzésekre általában széles spektrumú antibiotikumot ajánlanak, amely számos kórokozót el tud pusztítani. Ha viszont a páciensnél épp egy olyan baktérium szaporodott el, amelyre az adott készítmény hatástalan, akkor egy többhetes kezelés sem lesz eredményes.

Több fertőzés egyszerre vagy egymás után

Előfordulhat, hogy a hüvelyben egyszerre van jelen a gombás és a bakteriális fertőzés, esetleg folyamatosan váltja egymást a kétféle probléma. Ilyenkor nagyon fontos a tünetek alakulásának figyelése, valamint a rendszeres kenetvétel.

A bakteriális vaginózisra felírt antibiotikum-kúra esetén ráadásul eleve fennáll a gombásodás kockázata. Így, ha el is múlik a bakteriális fertőzés, a hüvelygomba miatt szükség lehet további, ám más típusú kezelésre. Ezért is fontos a kontrollvizsgálatokon való részvétel, hiszen csak a nőgyógyász tudja pontosan megmondani, hogy teljesen elmúlt-e a probléma.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A nők leggyakrabban valamilyen hüvelyi fertőzéssel keresik fel nőgyógyászukat. Fotó: 123rf
A nők leggyakrabban valamilyen hüvelyi fertőzéssel keresik fel nőgyógyászukat. Fotó: 123rf

Károsodott hüvelyflóra

Ha a hüvelyflóra természetes egyensúlya felborul, akkor meggyengül az intim terület természetes védekezőképessége, és jelentősen megnő a különböző fertőzések kockázata. Ezért sok esetben nem elég, hogy az intim problémák kezelésével csökken a kórokozó baktériumok mennyisége: a jótékony hatású tejsavbaktériumok arányának növelésére is szükség van az egészséges hüvelyi környezet visszaállításához és a kiújulás megakadályozásához. A fertőzésre előírt kúrát követően tehát ajánlott a laktobacillusok megtelepedését segítő készítményeket, hüvelyi probiotikumokat is alkalmazni, hogy teljes gyógyulást lehessen elérni.

Méhszájseb

Az is elképzelhető, hogy a fertőzések hátterében az úgynevezett méhszájseb áll. Ez elsőre ijesztően hangozhat, de a kifejezés kissé megtévesztő: ilyenkor valójában nem a hám folytonosságának hiányáról van szó - mint a sebeknél -, hanem a méh nyakcsatornáját, valamint a hüvelyt borító hám határának eltolódásáról. Ha az előbbi a méhnyakon túlnyúlva a hüvelyre jellemző hám helyére kerül, akkor csökken az intim terület ellenállóképessége. Ennek következtében megnő a fertőzés és a gyulladás kialakulásának esélye, ezek a problémák pedig tovább növelik a méhszájsebet, amellyel egy ördögi kör veszi kezdetét. Régóta fennálló vagy gyakran visszatérő tünetek és fertőzések esetén tehát a méhszájseb kezelésére is külön figyelmet kell fordítani.

Méhszájseb: ki lehet hajlamos rá? A méhszájseb félelmetesen hangzik, de valójában nem is seb, hanem egyszerű hámelváltozás. Meglehetősen gyakori, tízből kilenc nőnél kialakulhat élete folyamán, de sokszor nem is vesszük észre. Mely tényezők hajlamosíthatnak rá? Kattintson a válaszért!

Aranyszabályok hüvelyfertőzés esetére

Hüvelyfertőzés esetén jó döntés lehet a kíméletes, kimondottan intim tisztálkodásra kifejlesztett készítmények használata. Ezeket azonban csak a nemi szerv külső részének tisztítására ajánlott használni. A hüvelyöblítést viszont még fertőzés fennállása esetén is jobb kerülni, hacsak nem az orvos írja elő.

Sokan egyébként azért gondolnak a hüvelyöblítés szükségességére, mert úgy vélik, ellenkező esetben párjuk is elkaphatja a fertőzést. Fontos azonban kiemelni, hogy a bakteriális vaginózis és a hüvelygomba elsősorban nem nemi úton terjedő betegség, a partnernél a legtöbb esetben nem is okoz panaszokat. Ugyanakkor a férfi könnyen hordozóvá válhat, így újra és újra visszafertőzheti a nőt. Ennek megelőzése érdekében gomba elleni krém használata javasolt a páciens partnerének.

A visszafertőződés megakadályozása érdekében ajánlott még a gyakori fehérneműváltás, illetve az alsóneműk magas hőfokon való mosása, amely nagyobb eséllyel pusztítja el a kóros hüvelyfolyással kiürült baktériumokat. Aki pedig tisztasági betétet használ a nagy mennyiségű folyás miatt, annak ajánlott sűrűn cserélni azt. A fertőzés ideje alatt a tampon alkalmazását jobb kerülni.

Tippek a fertőzések megelőzésére

A fertőzések kiújulásának megelőzéséhez érdemes megfogadni néhány tanácsot. Az egészséges hüvelyflóra megóvása érdekében például jobb elkerülni az illatosított intim termékek, valamint a műszálas és csipkés alsóneműk használatát. A menstruáció során ügyelni kell a betét vagy a tampon gyakori cseréjére. A hüvelyflóra egyensúlyának fenntartására elérhetőek hüvelyi probiotikumok, azaz élő laktobacillisokat tartalmazó készítmények.

Szponzorált tartalom. Támogatta a www.intimfertozes.hu

L.HU.COM.CC.23.04.2019.1946

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra