Nagy-Britanniában és a világ többi részén is egyre többen kényszerülnek mesterséges megtermékenyítésre, így sok olyan gyerek születik, aki már örökségként kapja a terméketlenséget.
A meddő párok számára az utóbbi évtizedekben megoldást jelent a mesterséges megtermékenyítés. Bár így képesek utódokat nemzeni, valójában a terméketlenségüket átörökítik egy másik nemzedékre - állapították meg brit kutatók.
A nemzőképességet sok tényező befolyásolja, olyan körülmények okoznak problémát, amelyek napjaink nemzedékére különösen jellemzők. Ilyen az elhízás, a szexuális úton terjedő betegségek, vagy az, hogy a nők túl későn vállalkoznak a szülésre. Különösen nagy szerepe van azonban a géneknek.
Míg a korábbi nemzedékek a mesterséges beavatkozás hiányában értelemszerűen nem tudták továbbadni ezt a génhibát, addig napjaink szülői számára már ez is lehetséges, a tudomány "áldásos" eredményeinek köszönhetően. Így átadják hibás génjeiket, amelyeket különösen a fiúk képesek továbbvinni magukban.
Vannak, akik a sci-fi irodalomban már többször megjelent állapotokat vizionálják, és arra mutatnak rá: ha a tendencia folytatódik, és az eddigieknek megfelelően emelkedik a terméketlen emberek aránya, előbb-utóbb az emberiség már csak mesterséges megtermékenyítés útján lesz képes az utódnemzésre.
Nagy-Britanniában jelenleg a gyermekek 1 százaléka mesterségesen fogan, és a 60 millió lakosú országban évente 11 ezer gyermek születik orvosi beavatkozás segítségével.
A szigetországban mindez igen költséges, 4 ezer és 8 ezer font között van egy beavatkozás ára ( 1,5-3 millió forint), amelyet a családoknak kell állniuk. Ráadásul egy 35 év alatti nőnek 30 százalékos esélye van arra, hogy a beavatkozás sikert hoz.
Lassan pedig felnő az első olyan generáció, amelynek tagjai már laboratóriumi körülmények között fogantak. Ők ugyanolyan eséllyel lesznek terméketlenek, mint szüleik.