Spermiumot készíthetnek a brit Newcastle upon Tyne University kutatói női csontvelőből, megszüntetve így a férfiak szerepét a megtermékenyítési folyamatban. A módszer etikai problémát nem, egészségügyit viszont annál többet vet fel.
A New Scientist magazin szerint a kutatók női donor csontvelőjéből vett őssejtekből akarnak spermiumot készíteni különleges vegyianyagok és vitaminok segítségével. A kísérleteket végző Karim Nayernia professzor szerint a kísérletek akár két hónap múlva is elindulhatnak, a megtermékenyítéshez szükséges spermium előállításához azonban öt évre is szükség lehet - ez az időtávot a londoni NIMR orvosi kutatási intézmény inkább egy évtizedre becsli.
A női spermium alapötletének szabadalmaztatásán dolgozó Greg Aharonian amerikai elemző úgy nyilatkozott, szeretné aláaknázni azt a társadalmi berögződést, miszerint a családalapításban kiteljesedő heteroszexuális házasság magasabbrendű az egyező nemű felek közti kapcsolatnál.
Mindeközben a brazil Butantan intézetben sikerült a kutatóknak spermiummá és petesejtté alakítani hím egerekből vett embrionikus őssejteket. Jelenleg azon dolgoznak, hogy a megtermékenyítéshez szükséges sejteket miként lehet bőrsejtekből létrehozni. A hasonló jellegű kutatások megnyugvást jelenthetnek a fiatalkori terméketlenségben szenvedők számára, azonban hosszú idő kellhet még a kísérletek során fellépő egészségügyi komplikációk kiküszöbölésére is. A newcastle-i labortesztek során ugyanis a mesterséges spermiumból született egerekben például súlyos egészségügyi problémák jelentek meg. Ennél rosszabb hír az, hogy míg egy férfinak önmagától is lehet gyermeke saját spermiumából és a belőle előállított petesejtjéből, a gyermek nagy eséllyel genetikai deformációkkal fog a világra jönni.
A kutatók leszögezték, a női sejtekből előállított mesterséges spermából csak lányok születhetnek, ugyanis ebből hiányzik az Y kromoszóma. Josephone Qunitavalle, a Comment on Reproductive Ethics kampánycsoport képviselője szerint ezen orvosi kutatások teljesen abszudak és egy kutató sem figyel arra, hogy igazából mi is lehet a terméketlenség igazi egészségügyi vagy társadalmi oka.