Az amerikai kutatók a vizsgálatban részt vevő nők stimulálható petesejt-tartalékát, illetve a peteérést szabályzó hormon, az FSH mennyiségét mérték - írja az Index a Sky News hírportálra hivatkozva. A vizsgálatban 473 olyan nő vett részt, akik meddőségi klinikák kezelése alatt álltak.
Komolyabb vizsgálatok kellenek
A kapott adatok szerint a komoly fizikai munkát végzők petesejtkészlete kisebb volt, de még náluk is rosszabb eredményeket mutattak ki a munkarenden túl vagy azon kívül eső időszakban dolgozóknál.
A tanulmány készítői felhívták azonban a figyelmet, hogy ez csak egy megfigyelés, így nem lehet belőle megalapozottan következtetéseket levonni. Ahhoz komolyabb vizsgálatokra lenne szükség.
Életkorral fogynak a petesejtek
Eredendően a nőknek több millió éretlen petesejtjük van, ami azonban az ivarérettség eléréséig mintegy 400 ezerre csökken. Nagyjából 20 éves kor felett természetes jelenség, hogy a petesejtek száma elkezd fogyni , ez a folyamat pedig 35 éves kor felett válik igazán fokozódóvá. A sejtek pusztulását eddig a dohányzással többször is kapcsolatba hozták már, a munka jellegének hatása ugyanakkor egy újszerű megközelítés.