Dr. Rákász István urológus főorvos, a Kaposi Mór Oktató Kórházban két éve működő inkontinencia ambulancia vezetője A gát szerepe a nő életében címmel szervez felvilágosító programot, amelyen a kaposvári közélet, kultúra és gazdaság vezető női szereplőinek bevonásával szeretné elérni, hogy minél több, elsősorban szülés előtt álló nő próbálja ily módon megelőzni, illetve korrigálni kisebb-nagyobb mértékű inkontinenciáját.
A március 8-án, délután ötkor, a kaposvári egészségügyi főiskolán kezdődő rendezvényen dr. Balogh Illés budapesti nőgyógyász mutatja be azt a női hüvelybe helyezhető kis szerkezetet, amely az izomtónus mérése mellett képes arra is, hogy egy chip segítségével magyar nyelven irányítsa a tornagyakorlatokat, majd szóban és számítógépre kivetítve értékelje annak eredményét.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy bár minden ötödik somogyi nő szenved az izomtónus gyengülése okán kialakuló vizelettartási zavarral, mégis csak minden tizenkettedik fordul orvoshoz. Pedig - mint azt a főorvos megerősítette -, az okos kis szerkezettel nem csak az izomrostok és egyéb, a gátat lezáró elemek megnyúlását lehetne megakadályozni, hanem a műtét is kiváltható. A hüvelytónus megfelelő szinten tartásával megelőzhető továbbá az aranyeres csomók kialakulása, javulhat a párkapcsolat, csökkenhetnek az uszodai fertőzések.
Rákász István valamennyi nőnek ajánlja az izomerő mérését, de a változás összehasonlítása céljából, különösen fontosnak tartja, hogy a terhesség középidejében, majd a szülést követő hatodik héten ismételten elvégezzék.
Ennek érdekében az egész megyére kiterjedő projekt első évében a mérés és a kezelés is ingyenes. A hölgyek tréningre történő jelentkezését Varga Krisztina, a kórház diplomás szakápolója a 20- 250-55-86-os számon várja. Az úgynevezett home-trainer szerkezetet - a megfelelő feltételek mellett - egy megvásárolható, steril sapka alkalmazásával, 3 hétig otthonukban alkalmazhatják a vállalkozó kedvű nők.
Annak érdekében, hogy minél szélesebb körben legyen igény az inkontinencia megelőzésére, dr. Rákász István a közeljövőben felkeresi a nagy számban nőket foglalkoztató munkahelyeket is. Úgy véli, a személyes kapcsolatfelvétellel feloldható az, a főként szeméremérzetből és ismerethiányból fakadó gátlás is, amely leggyakoribb akadálya a betegség korai felismerésének, eredményes kezelésének.
Bár az inkontinencia elsősorban a nőket érinti, a prosztataproblémák jelentkezésének időszakában már a férfiaknál is megjelennek a vizelettartási zavarok, s 70 éves korukra már ugyan olyan arányban fordul elő körükben is, mint a nőknél. Esetükben kétévenkénti szűrést ajánl a főorvos.