Őssejt-kezelés: új remény az izomsorvadásban szenvedőknek

Az egereken elvégzett őssejt-beültetéses kezelés eredményesnek bizonyult a leggyakrabban előforduló izomsorvadás leküzdésében. Jelenleg a terápia humán alkalmazását készítik elő.

A Texasi Egyetem munkatársai embriókból kiválasztott őssejteket használtak a beültetéshez. Az őssejtek sokoldalú felhasználhatósága annak köszönhető, hogy a test különböző részeibe ültetve bármilyen, a szervezetben előforduló sejtté képesek átalakulni, pótolva a károsodott izmokat, csontot. A probléma éppen az, hogy az embrionális őssejteket sokszor nehéz rávenni arra, hogy olyan sejtekké váljanak, amilyenek a kutatók szeretnének. A differenciálatlan sejt termelés pedig a beültetés után gyakran tumorok kialakuláshoz vezet.

Rita Perlingeironak, és csapatának azonban sikerült megbirkóznia a feladattal. Az embriókból kivett őssejteket az egyik leggyakoribb, Duchenne típusú izomsorvadásban szereplő egerek testébe ültették be. Hogy követni tudják a fejleményeket, a sejteket zöld, fluoreszkáló festékkel kezelték. Fluoreszkáló festékkel kezelt egér őssejtek

A beültetést követő négy hónapban látható volt, hogy a festékkel kezelt őssejtek elindultak az izmok belseje felé, az egerek egészsége pedig javult, tumor pedig nem képződött. Az eredmények reményt jelenthetnek a számos, Duchenne izomsorvadásban szenvedő gyermneknek. A Texasi Egyetem csapata jelenleg olyan, embereknél alkalmazható terápia kialakításán dolgozik, amelyben a bőrből kiválasztott őssejteket használják fel a betegségek kezelésére. Mint Perlingeiro elmondta, az őssejt-kezelés során tégláról téglára haladva építkeznek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +2 °C

A vastagabb felhőzet, illetve a folyamatosan gyengülő, megszűnő csapadékzóna - amely elsősorban hazánk déli felét érinti - kelet felé levonul. A felhőzet-csökkenést követően sokfelé párássá válik a levegő, nagy területen köd, valamint rétegfelhőzet képződik, néhol szitálás is előfordulhat. A délies szelet főként az Északnyugat-Dunántúlon kísérhetik élénk lökések. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -2 és +5 fok között várható. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra