Ma már Magyarországon több ponton is működik őssejtbank, ahol a köldökzsinórvér-mintát húsz évig őrzik.
Egy magyar professzor fél évtizede kérdezte a köldökzsinórbankokról, "kinek jó üzlet ez? Majd válaszul, az elsők közt alapított ilyen bankot. Dr. Melegh Béla , a Pécsi Tudományegyetem Orvosi Karának genetikusprofesszora szerint az egykori kérdése ma is áll. Az eljárás világszerte még mindig új módszernek számít, de a tehetősebb szülők már élnek a lehetőséggel.
Az őssejtből elméletileg bármilyen szervet elő lehet állítani, mert a sejt tartalmaz minden "emberi információt", így az eljárásra vállalkozó szülők a gyermekeik előre nem látható vagy később kialakuló betegségeit képesek meg nem történtté tenni. A legújabb eredmény szerint nem csak egy testet tudnak úgymond "újjáéleszteni", hanem agyi információkat, éntudatot is be tudnak építeni a reprodukált testbe. Az új agyban a régi információk is megmaradnak az éntudattal együtt.
A professzor szerint a genetikai tudomány a közeljövőben akár még ennél is nagyobb eredményeket produkálhat. Az őssejteknek figyelemre méltó képességük van ahhoz, hogy számos különböző típusú sejtté fejlődjenek a testben. A saját köldökzsinórvérsejtek sem biztosítanak gyógymódot az összes örökletes genetikai betegségre. A köldökzsinórvért körülbelül negyven halálos betegség kezelésében használják fel, elsősorban vérképzőrendszeri megbetegedésekben jelenthet életmentő segítséget - mondta a professzor.
2007-06-27 08:36
Forrás: Népszabadság