Egy új eljárás lehetővé teheti, hogy az embrionális őssejtek helyett érett sejteket használjanak fel orvosi célokra. Az érett sejtek újraprogramozása az őssejtterápia jogi és etikai kérdéseiben nyújthat megoldást.
Az embrionális őssejtek gyógyításban való alkalmazásának alapját az a felismerés képezte, hogy ezek a sejtek bármilyen szövet kialakítására képések. Egy nemrégiben kifejlesztett eljárásnak köszönhetően azonban hamarosan újraprogramozott érett sejtek segítségével is pótolhatóvá válik az emberi szervezet legtöbb szövettípusa, így elkerülhető lesz az őssejt "forrásául" szolgáló embrió elpusztítása.
Az őssejtekkel végzett kutatások és eljárások ugyanis ellentmondásos kérdések kereszttüzében zajlanak. Alkalmazásukkal szövetek vagy szervek pótolhatók, de ez az őssejt kinyerésére szolgáló embrió elpusztításával jár. Az Egyesült Államokban 2001 óta korlátozott a felhasználható sejtvonalak száma, ami számos kutató munkáját jelentősen megnehezítette.
Az ún. pluripotens sejtek (számos szövetféleség előalakját képező éretlen sejtalak) indukciójával tavaly óta kísérleteznek a tudósok. A fordulópontot egy japán kutatócsoport munkája jelentette. A Kiotói Egyetem kutatói kísérleti egerek farkából nyert sejteket gének beültetésével az embrionális sejtekre jellemző tulajdonságokkal ruháztak fel.
James Thompson, a Wisconsin Egyetem biológusa és munkatársai humán sejtekkel végeztek hasonló kísérletet. Vírusok révén négy meghatározott gént (OCT4, SOX2, NANOG, LIN28) jutattak emberi bőrsejtekbe. A kiotói csoport ugyancsak nemrégiben bőr-, illetve kötőszöveti sejteket alakított pluripotenssé.
Mind a japán, mind az amerikai kutatók lényegében ugyanazt a módszert alkalmazták, csak eltérő génkombináció mellett. A kiotói csoport állítása szerint ötvenezerből tíz sejtet sikerült újraprogramozniuk, míg a Wisconsin-csoport tagjai egy pluripotens sejtet tudtak előállítani tízezer sejtből.
Shinya Yamanaka, a kiotói kutatócsoport vezetője szerint a következő lépés a differenciált (például szívizom-, máj-, ideg-) sejtek előállítása lehetne. Felmerül a kérdés, hogy az átprogramozott sejtekből lehet-e spermium vagy petesejt is. Ha igen, akkor ennek milyen gyakorlati vonatkozásai lesznek?
A pluripotens sejt-indukció legnagyobb előnye, hogy az új sejtvonalak genetikailag teljesen megegyeznének az őssejtterápiában részesülő személy sejtjeivel. Ez pedig megszüntetné a szövetkilökődési reakciók kockázatát, állítja Timothy Caulfield, az Alberta Egyetem Egészségjogi Intézetének kutatója. Az új eljárás kidolgozásáig és a vele járó hatalmas lehetőségek kiaknázásáig viszont még évekig kell várni.
National Geographic Online
(2007.11.26. 10:23)