Budapest, 2007. november 15. (MTI) - Az otthon szülésről készülő törvényi szabályozás csak látszólag legalizálja, valójában ellehetetleníti az otthonszülést, és sem a bábák, sem a nők, ezáltal a babák érdekeit sem szolgálja - írták értelmiségiek állásfoglalásukban, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
Petíciójukban az aláírók arra kérik az Egészségügyi Minisztériumot, hogy vonja vissza a "példátlanul szigorú, ésszerűtlenül túlszabályozott és szakszerűtlen szempontrendszert", s a jogalkotásban azokra támaszkodjon, akiknek az otthon szülés a szakterületük: a bábákra.
Mint rámutatnak, az államnak az a dolga, hogy támogassa azokat a nőket, akik felelős döntés eredményeként otthon szeretnék világra hozni gyermeküket, nem pedig az, hogy "mondvacsinált indokokkal"
kórházba kényszerítse őket.
Helyes lépésnek tartják törvénnyel rendezni az otthon szülés körülményeit, azonban szerintük hiba a tervezet elkészítésénél kórházi szülészekre támaszkodni. Mint írják, világszerte az a tendencia, hogy a szüléseket egyre inkább szülésznőkre bízzák, hisz a szülés természetes folyamat.
A petícióhoz száznyolcvan értelmiségi - színművészek, műsorvezetők, írók, zenészek - csatlakoztak,mások mellett EfZámbó István képzőművész, Hann Endre szociológus, Csányi Vilmos etológus, Vekerdy Tamás pszichológus, Lux Elvira klinikai szakpszichológus, Melocco János író és Ranschburg Jenő pszichológus.
Ugyancsak az otthon szülés szabályozása ügyében szólalt meg a közelmúltban az Orvosok a Szabad és Biztonságos Szülésért elnevezésű szerveződés. A csoport úgy látja, hogy a készülő szabályozásnak arányosnak kell lennie az ésszerűen vállalt rizikó mértékével. Mint az MTI-hez eljuttatott nyilatkozatukban írták, kiállnak a szabad választás és a lehető legjobb, az adott személy igényeihez leginkább igazodó ellátás mellett a biztonságos otthon szülés érdekében.
Az Egészségügyi Minisztérium - az elmúlt hónapokban otthon szüléseknél történt komplikációk miatt - januártól törvényben szabályozná az otthonszülést. A jogszabályban deklarálnák a szakorvos folyamatos jelenlétét, a megfelelő műszerezettséget, és - komplikáció esetén - a szakmai hátteret biztosító kórháznak is tudnia kell az otthon tervezett szülésről. Horváth Ágnes egészségügyi miniszter korábban elmondta: a tervek szerint a kórházon kívüli szülést támogatná a társadalombiztosítás.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) egyesület korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy ellehetetlenülhet a bábák munkája az otthon szülésről szóló új törvénytervezet értelmében, továbbá sérül a szabad választás alkotmányos joga is. A parlament elé terjesztendő jogszabálytervezetben olyan feltételeket támasztanak az otthon szülő kismamák felé, amelyet csak egy kórház tud teljesíteni. Emiatt Európa legszigorúbb, szülést szabályozó törvénye születhet majd meg a magyar parlamentben a TASZ álláspontja szerint.
Az Egészségügyi Minisztérium reagálásában közölte: a tárca célja nem a szülő nő "kórházba kényszerítése", hanem legális jogi keretek megalkotása és az otthon szülés kockázatának csökkentése.
A miniszter többször nyilvánosságra hozta, szándékai szerint az otthonszülést a jövőben a társadalombiztosítás is támogatja, mert ez "szimbolikusan is kifejezi, hogy nem lehet különbséget tenni a szülő nők között" - fogalmaz a tárca közleménye.
Az otthon szülésről a társadalmi vita elkezdődött, a tárca pénteken hozza nyilvánosságra javaslatát, ezt követően egyeztetést kezdeményez minden érintettel, és az ott elhangzottak alapján készíti el végleges tervezetét - közölték.
Évente 500-600 gyermek születik otthon.