Mivel az átszervezéseket nem előzte meg a vidéki egynapos sebészetek felállítása, a pécsi klinikán és a megyei kórházban végzik a nőgyógyászati ellátás, valamint a daganatos megbetegedések kezelésének jelentős részét is.
Az egészségügyi reformban az ágyak hatvan százalékát elveszítették a szülészetek, nőgyógyászatok Baranya megyében, de az orvosok és a szakalkalmazottak nagy része is utcára került.
Az egészségügyi reform miatt Baranya megyében az ágyak hatvan százalékát elveszítették a szakkórházak. A Pécsi Tudományegyetem klinikáján és a megyei kórházban összpontosul a szülészeti-nőgyógyászati ellátás feladatainak döntő része. Komlón és Siklóson felszámolták az ágyakat, Szigetváron és Mohácson csökkenteni kellett kapacitást, de csökkent a megyei kórház szülészetén, sőt a klinikán is. A pécsi klinikán száz ággyal kell ellátni Baranya, Somogy, Tolna és Zala megyét. A megyei kórházban harminchárom ágyra 170 beteg jut, erre pedig nincsenek berendezkedve, az orvosok és a szakszemélyzet is megállás nélkül dolgozik.
"Joggal terjedhet el olyan szóbeszéd, hogy futószalagon szülnek ma a nők a kórházakban, mert lényegében valóban ez történik. A szülés után azonnal átkerülnek egy másik ágyra, és már jön is a következő" - mondja Bódis József, a pécsi klinika igazgatója.
A professzor szerint mindenki messze az erején fölül dolgozik, és csak a lelkiismeretes hozzáállásnak köszönhető, hogy nem történnek súlyos bajok.
A reform megalkotásakor "elfelejtették" a minisztériumban, hogy a szülészeteken nemcsak a gyermekek világra segítésével foglalkoznak az orvosok, hanem az anyák és a koraszülöttek életének megmentésével is.
Mivel az átszervezéseket nem előzte meg a vidéki egynapos sebészetek felállítása, a pécsi klinikán és a megyei kórházban végzik a nőgyógyászati ellátás, valamint a daganatos megbetegedések kezelésének jelentős részét is.
"Szerencsére azt nem korlátozzák, hogy egy évben hány szülést vezethetünk le, az újszülöttekre azonban érvényes a volumenkorlát" - mondta Bódis József. A volumenkorlát azt jelenti, hogy havonta csak meghatározott számú kezelés teljes költségét fizeti ki az egészségbiztosító az intézményeknek, a többit a kórháznak - vagy a betegnek - kell állnia.
Mivel senki sem tud fizetni, a betegek - ebben az esetben az újszülöttek - várólistára kerülnek.
(2007.11.26. 11:00)
Kapitány Gergely - Magyar Hírlap