Száz éve így kezelték a betegség tüneteit

Minél előbb cselekszünk, annál jobb: már az első tünetek észlelésekor fel kell venni a kesztyűt a felfázással, azaz a hólyaghuruttal szemben!

A fájdalmas, csípő vizeléssel, állandó vizelési ingerrel, súlyosabb esetben lázzal, deréktáji fájdalommal járó felfázás, azaz hólyaghurut leggyakoribb kiváltó oka a húgyhólyagba jutó és ott elszaporodó E. coli nevű bélbaktérium.

A FELFÁZÁS LEGGYAKORIBB OKA A HÓLYAGBA JUTÓ E. COLI BAKTÉRIUMOK ELSZAPORODÁSA. FOTÓ: GETTY IMAGES
A FELFÁZÁS LEGGYAKORIBB OKA A HÓLYAGBA JUTÓ E. COLI BAKTÉRIUMOK ELSZAPORODÁSA. FOTÓ: GETTY IMAGES

A hólyaghurutra a nők anatómiai felépítésük folytán hajlamosabbak, mivel a húgycső- és a végbélnyílásuk közelebb van egymáshoz, mint a férfiaké. A nőknél ráadásul a húgycső jóval rövidebb, így a „betolakodóknak” sokkal rövidebb utat kell megtenniük ahhoz, hogy a hólyagba jutva megkezdhessék áldatlan tevékenységüket.

Fontos! A húgyutakban elszaporodó baktériumok eljuthatnak a vesékhez, és akár vesemedence-gyulladást is okozhatnak. Ezért cselekedjünk azonnal, ha jelentkeznek a hólyaghurut tünetei!

Hólyaghurut kezelése a múlt században

Száz évvel ezelőtt a felfázásos tüneteket medveszőlőlevélből – fémeszköz használata nélkül – készített gyógyteával enyhítették. A gyógynövény antibakteriális és enyhe vizelethajtó hatását napjainkra már tudományosan is bizonyították. A belőle készült tea adagolásával érdemes vigyázni, mivel gyomorpanaszokat, émelygést is okozhat. A szárított levélből egy-két teáskanál elegendő. Legfeljebb tíz napig használjuk.

A vizelethajtó teák alaposan átmossák a hólyagot, ezzel megtisztítják a baktériumoktól. Remek vizelethajtó egyebek között a csalán-, a rozmaring-, az aranyvessző- vagy a hibiszkusztea. Öntsünk le egy-két evőkanál szárított gyógynövényt forró vízzel, majd hagyjuk állni 15 percig, végül szűrjük le és igyuk meg.

Antibiotikummal a hólyaghurut ellen

Ma is fitoterápiás szerekkel kezdődik a terápia a felfázás korai szakaszában (ami általában az első 48 óra), csak tabletta formájában. Ha erre nem reagál a szervezet, a tünetek súlyosbodásának elkerülésére általában antibiotikumkúrát javasolnak az orvosok, ami után a hüvelyflóra természetes egyensúlyának visszaállítására is törekedni kell!

Miért van erre szükség? Azért, mert ha a hólyaghurut tüneteire antibiotikumot kezdünk el szedni, akkor a készítmény a „rossz” baktériumok mellett a hüvelyflóra egyensúlyát biztosító Lactobacillusok nagy részét is elpusztítja. Így viszont a hüvelyben alacsony számban élő más baktériumok szaporodásnak indulhatnak, és emiatt hamar hüvelygyulladás alakulhat ki.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Öt dolog, amit hólyaghurut ellen megtehetsz

  1. A bőséges folyadékfogyasztás átmossa a hólyagot és segíti a baktériumok mihamarabbi kiürülését, ezért fontos, hogy a szokásosnál is több tiszta vizet és (gyógy)teát fogyasszunk.
  2. Ne halogassuk a mosdólátogatásokat, a hólyagban pangó vizeletben ugyanis könnyebben elszaporodnak a baktériumok, ezért a rendszeres vizeletürítés is fontos lépés a gyógyulás felé.
  3. Ha valamilyen fertőzésre hajlamosító tényező (például cukorbetegség, vesekő, veleszületett húgyúti rendellenesség) áll fenn az esetünkben, gondoskodjunk róla, hogy megkapjuk a szükséges kezeléseket, ezzel is csökkentve a felfázások számát.
  4. Ügyeljünk a megfelelő higiéniára, tartsuk tisztán az intim területeket.
  5. Minél hamarabb teszünk a baktériumok elszaporodása ellen, annál jobb eséllyel kerülhetjük el a súlyos fertőzést, és annál hamarabb szabadulhatunk meg a kellemetlen tünetektől.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.