Az emberek hajhullása valószínűleg megfordítható folyamat, állítják azok a tudósok, akiknek sikerült előmozdítaniuk az új szőrsejtek képződését az egerek bőrében. Régebben úgy tartották, hogy a károsodott, illetve az elpusztult szőrtüszők sosem pótlódnak újra.
A Pennsylvaniai Egyetem kutatócsoportja azonban a Nature folyóiratban közzétett cikkükben azt állítja, hogy a szőrnövekedés valójában egyetlen gén felhasználásával regenerálható.
Az emberi fejbőrön mintegy 100 000 apró hajtüsző található, s ezek mindegyikéből egy-egy hajszál nő ki. Ezek a tüszők a terhesség első szakaszaiban alakulnak ki az embrióban, és azt gondolták, hogy az elhalt tüszők az élet folyamán nem pótlódnak újabbakkal.
Az amerikai kutatócsoport azonban azt tapasztalta, hogy a wnt nevű, a sebgyógyulásban fontos gén szerepet játszik az új hajtüszők létrejöttében is. Kísérletükben egerekről eltávolították a külső hámréteg kis darabkáit. Pusztán ez a művelet elegendőnek bizonyult, hogy fölélessze az őssejttevékenységet a területen, amely együtt járt számos szőrtüsző kialakulásával.
Amennyiben gátolták a wnt gén működését, akkor nem jöttek létre szőrtüszők, ha viszont serkentették, akkor sokkal több szőrtüsző fejlődött, és a korábban károsított bőrfelületet végül nem lehetett megkülönböztetni a környező részektől.
A kutatók azt állítják, hogy a fölfedezésük nem csak a kopaszság kezelésére "nyitott ablakot", hanem a sebgyógyulás és a regeneráció más területeire is.
Des Tobin, a Bradfordi Egyetem professzora úgy nyilatkozott, hogy "ez a cikk meggyőző bizonyítékot szolgáltat arra, hogy figyelemreméltó a bőr regenerációs képessége, és nemcsak az önkijavító képessége, mint korábban gondolták".
Nem kell többé póthaj
A kopaszság kezelésének eszköztárába manapság a következők tartoznak: a minoxidil, amely tágítja a fejbőr ereit; az antiandrogének, amelyekkel igyekeznek minimális szintre csökkenteni a tesztoszteron és a rokon hormonok romboló hatását, valamint a hajtüsző-átültetések.
E kezelések hosszadalmasak, lassúak és az eredményességük is bizonytalan. Noha már évek óta kísérleteznek a follikuláris őssejtek egyéb forrásokból történő átültetésével a fejbőrbe, ha magát a fejbőrt lehetne rábírni a saját új hajtüszőinek képzésére, akkor az óriási előrelépést jelentene a kopaszság legyőzésében.
Pesthy Gábor
NGO
(2007.05.18. 10:43)