A várandós nő immunrendszerének működése áll a gyermekre vágyó párokat elkeserítő, úgynevezett szokványos vetélések felének hátterében - mondta az InfoRádiónak a Pécsi Tudományegyetem Orvosi Mikrobiológiai és Immunitástani Intézetének professzora.
Az anya védi a magzatot, holott azt az immunrendszerének ki kéne löknie, mivel a magzat genetikai állományának felét az apjától örökli, így felerészben az anya számára idegen antigéneket hordoz - mondta az InfoRádiónak a Pécsi Tudományegyetem Orvosi Mikrobiológiai és Immunitástani Intézetének professzora.
Az anya immunrendszerének ugyanúgy fel kéne ismernie a magzat mint idegen jelenlétét, mint ha az is egy beültetett, idegen szerv lenne - tette hozzá Szekeres-Barthó Júlia.
Hamis okok
A szakértő elmondta: az egyik elképzelés szerint ennek oka az, hogy a méh egy olyan szerv, amelyhez az immunrendszer nem tud hozzáférni. Bebizonyosodott viszont, hogy ez nem igaz, hiszen, ha nem terhes méhbe idegen szövetet ültetnek, az ugyanúgy kilökődik, mint a szervezet bármely más helyére ültetett transzplantátum.
Egy másik nézet szerint a magzatban kifejeződő idegen struktúrák nem "láthatóak" az anyai immunrendszer számára, később azonban egyértelmű bizonyítékokat találtak arra, hogy felismeri a magzat jelenlétét - fűzte hozzá a professzor.
Az immunrendszer is hibás lehet
A szervezetben, hogy védje a magzatot, beindulnak bizonyos mechanizmusok, amelyek a terhességre jellemzőek, ezek pedig átállítják a rendszer működését - közölte Szekeres-Barthó Júlia.
A szakértő hozzátette: szokványos vetélés az, ha valakinek háromnál több terhessége végződött sikertelenül. Ezek egy részének oka lehet anatómiai, hormonális vagy genetikai, az esetek legalább 50 százalékában azonban ismeretlen a háttér.
Terápia még nincs
Az ismeretlen hátterű esetek jelentős részében az immunrendszer elégtelen adaptációja játszik szerepet, ez ma már diagnosztizálható - jelentette ki a Pécsi Tudományegyetem Orvosi Mikrobiológiai és Immunitástani Intézetének professzora.
Bár számtalan ígéretes kutatás van, a megfelelő terápiát azonban még nem találták meg, a diagnózis azonban lehetővé teszi a pároknak, hogy elkerüljék az évekig tartó hiábavaló küzdelmet - közölte Szekeres-Barthó Júlia.