Az Európai Parlament Egészségügyi Bizottsága elfogadta a modern biotechnológiai terápiás eljárások európai engedélyezéséről szóló rendelet tervezetét.
A mesterséges szövetek előállítását, valamint a gén- és a sejtterápiával összefüggő eljárásokat a jövőben a londoni székhelyű Európai Gyógyszerügyi Ügynökségnél (EMEA) kell engedélyeztetni.
A kis- és középvállalkozások a felesleges költségek elkerülése érdekében kivételes esetekben továbbra is kérelmezhetik az országukon belüli engedélyezést.
A képviselők többsége elutasította az emberi szervekkel való kereskedelem Európa-szerte történő megtiltását. A bizottság határozata ezen és más etikai kérdéseken bukott meg az előző, 2006. szeptemberi szavazás alkalmával.
Az Európai Parlament keresztény-konzervatív frakciója bioetikai munkaközösségének vezetője szerint ez az alapvető etikai elvek aláásásához vezethet. "Az alapjogok európai chartája rögzíti, hogy a szervekkel nem kereskednek."
Az Európai Katolikus Családok Szövetségeinek Föderációja (FAFCE) elutasítja a magzati őssejteken alapuló terápiák engedélyezését. Az ilyen termékek engedélyezésének és a kutatásnak nemzeti törvényhozás hatáskörben kellene maradnia. Ellenkező esetben ugyanis más országokra is liberalizációs nyomás nehezedne.
*
Úgy tűnik, hogy a Parlament, a Bizottság és a Tanács álláspontja közötti nézeteltérések miatt a március közepén esedékes parlamenti szavazásig nincs kilátás a megegyezésre. A Tanács és a Bizottság elutasítja, hogy az Irányelv etikai szabályokat is tartalmazzon.
Az EU intézményei közötti vita fő tárgya az, hogy az engedélyezés a nemzeti hatóságok hatáskörében is megmaradjon-e. Ezt a konzervatív és a zöld képviselők is határozottan ellenzik. Amennyiben nem jönne létre megegyezés, akkor egy második olvasatra kerül sor a parlamentben, ezt követően pedig tanácskozást kell folytatni az egyeztető bizottságban.
Végül vita van a hibrid lények vagy kimérák előállításának tilalmáról. A szocialista és a liberális képviselők többsége a bizottsági vitában elutasította ezt a javaslatot. A plénumban való szavazás kimenetele egyelőre bizonytalannak látszik.
Deutsches Ärzteblatt, 2007. január 30., 2007. március 1.
(Tömörítvény)
(Ford.: Komáromi Béla)