Az ENSZ 2015-ben megfogalmazott, 2030-ig tartó fenntartható fejlődési programjának (SDG) egyik célja a gyermekhalálozás csökkentése. Ennek ellenére azonban még mindig nagyon sok gyerek hal meg tüdőgyulladás miatt – mutatott rá Ubah Farah, a szomáliai egészségügyi minisztérium egyik tanácsadója. Mint mondta, a koronavírus elleni oltási kampány sokkal hatékonyabban működött Szomáliában. „Miért nem tehetünk ugyanígy a gyerekek esetében? Ez kettős mérce” – tette hozzá.
A járványok közbeszóltak
A kampányokat mindeddig késleltette a koronavírus-járvány, Guineában emellett kétszer is ebolajárványt jelentettek, Dél-Szudán és Szomália pedig humanitárius válsággal küzd, a többi között az évtizedek óta nem tapasztalt mértékű szárazság miatt. Míg e két utóbbi országgal kapcsolatban a GAVI bejelentette, hogy elengedik a kezdeti költségeket, Csádnak és Guineának csaknem 300 ezer dollárt kell az első évben előteremtenie, hogy a GAVI további támogatására tarthasson igényt – jelentette be a vakcinaszövetség programigazgatója, Veronica Denti.
Évente 700 ezer gyerek hal bele
A pneumococcus baktérium okozta gyermekkori tüdőgyulladás világszerte a leghalálosabb betegség a gyerekekre nézve. Évente 700 ezer kiskorú hal bele, elsősorban az alacsony és közepes jövedelmű országokban.