A mikroRNS felfedezői kapták a 2024-es orvosi Nobel-díjat

Megosztva két amerikai kutató, Victor Ambros és Gary Ruvkun kapja a 2024-es orvosi-élettani Nobel-díjat a mikroRNS és annak poszttranszszkripciós génszabályozásban betöltött szerepe felfedezéséért – jelentették be hétfőn a stockholmi Karolinska Intézetben.

Victor Ambros 1953-ban született a New Hampshire-i Hanoverben. Jelenleg a Massachusettsi Egyetem Orvostudományi Karának professzora. Gary Ruvkun a kaliforniai Berkeleyben jött világra 1952-ben. Ma a Massachusettsi Kórház és a Harvard Egyetem orvosi kara genetikus professzoraként dolgozik.

Victor Ambros, Gary Ruvkun, orvosi-élettani Nobel-díj
Thomas Perlmann, a Nobel-bizottság titkára jelentette be a 2024-es orvosi-élettani Nobel-díj győzteseinek nevét hétfő délelőtt. Fotó: Getty Images

Miért jelentős lépés a mikroRNS felfedezése?

Az emberi kromoszómák úgy tárolják a sejtjeinket leíró információkat, mintha csak egy apró könyvtárat alkotnának tele részletes kézikönyvekkel. Minden sejtünk azonos kromoszómákat rejt, magyarán minden sejtünkben megtalálható a teljes génkészlet, ennél fogva pontosan ugyanazok a genetikai információk – írja a Nobel-bizottság közleménye. Mindazonáltal az egyes sejtek nagyban különböznek egymástól: egészen más feladatot lát el például egy izom- és egy idegsejt. Honnan származhat tehát ez a sokszínűség? Nos, a válasz a génszabályozásban rejlik. Ez a mechanizmus biztosítja, hogy minden sejtünk csak a számára lényeges információkhoz férjen hozzá. Magyarán kizárólag a megfelelő gének aktiválódnak minden sejttípusban.

Ambros és Ruvkun arra keresték a választ vizsgálataik során, hogy hogyan fejlődnek ki a különböző sejttípusok. Így fedezték fel a mikroRNS-t, apró RNS-molekulák egy addig ismeretlen osztályát, amely kulcsszerepet tölt be a génszabályozásban. Úttörő felfedezésük nyomán fény derült a génszabályozás egy teljesen új szabályára, amelyről beigazolódott, hogy nélkülözhetetlen a többsejtű organizmusok kifejlődéséhez, beleértve az embert is. Mára pedig ismert, hogy az emberi genom több mint ezer mikroRNS-t kódol. Ambros és Ruvkun eredményei tehát egy teljesen új dimenziót tártak fel a génszabályozásban. A mikroRNS-ekről pedig kiderült, hogy fundamentális jelentőséggel bírnak abban, ahogyan az egyes élő organizmusok fejlődnek és működnek.

Az orvosi-élettani Nobel-díjról

Az orvosi-élettani Nobel-díjat 1901 óta ítélik oda annak a személynek, aki a legfontosabb felfedezést tette a fiziológia vagy az orvostudomány területén. A Nobel-díjat megosztva legfeljebb három kutatónak ítélhetik oda egy adott évben. Az idei évvel bezárólag 115 díjon összesen 229-en osztoztak. Az orvosi-élettani Nobel-díjjal járó pénzjutalom 2024-ben 11 millió svéd korona, átszámítva közel 390 millió forint. A hivatalos díjátadó ceremóniát december 10-én, Alfred Nobel halálának évfordulóján rendezik meg Stockholmban.

Borítókép: Clément Morin/Nobel Prize Outreach

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +5 °C

Hazánk nagyobb részén hosszabb-rövidebb időre kisüt a nap, de főként a Duna-Tisza közén, továbbá a Tiszántúlon tartósan borult részekre is számíthatunk, ott néhol gyenge eső nem zárható ki. Az északias szelet nagy területen kísérhetik élénk, erős lökések. A nap második felében átmenetileg veszít erejéből a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között várható. Ez mindenesetre hidegfrontot jelent, így az arra érzékenyek számíthatnak tünetekre.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra