Összefüggést találtak a fiatal lányok alacsony D-vitamin szintje és a korai menstruáció között, ami számos későbbi egészségügyi problémának lehet a gyökere - állítják a Michigan Egyetem Egészségügyi Tanszékének kutatói.
A szakemberek 242 öt és tizenkét év közötti kolumbiai kislány D-vitamin szintjét mérték meg, majd 30 hónapon keresztül megfigyelték őket. A vizsgálatok során kiderült, hogy azok a lányok, akiknél alacsony D-vitamin szintet mértek, kétszer nagyobb valószínűséggel kezdtek el menstruálni a vizsgálat időtartama alatt, mint azok, akiknek a D-vitamin szintje megfelelő volt.
Eduardo Villamor, az Egyetem tanársegédje szerint, ez azért fontos adat, mert világszerte megfigyelhető, hogy egyre fiatalabb korban kezdenek a lányok menstruálni, aminek nyilvánvalóan valamilyen környezeti oka kell legyen, mivel a pubertást kiváltó genetikai tényezők nem változtak.
A túl korán kezdődő havi vérzés amellett, hogy viselkedési és pszichológiai gondokat is okozhat a tiniknél, a kardiometabolikus megbetegedések és a rák - főleg a mellrák - kockázatát is növeli.
A mostani tanulmány megerősíti egy korábbi vizsgálatnak az eredményeit, ahol arra derült fény, hogy az Egyenlítőhöz közelebb élő lányok később kezdenek menstruálni, mint az északi országokban élők, hiszen az utóbbi helyen nyilván kevesebb napfény éri őket a téli hónapokban, ezért ilyenkor kevesebb D-vitaminhoz jut a szervezetük.
A nyilvánvaló összefüggések ellenére további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy kiderüljön, vajon a lányok D-vitamin szintjének feljavítása ténylegesen későbbre tolná-e az első havi vérzés jelentkezését.
Animáció: HáziPatika.com