A férfiak korán halnak - legalábbis Németországban így alakíthatnák át József Attila egyik híres sorát a legfrissebb felmérések eredménye fényében. A német alkalmazottak betegbiztosítója most közétett tanulmányában meghúzta a vészharangot, miután egyértelműen bebizonyosodott, hogy a férfiak nem fordítanak kellő figyelmet egészségük védelmére és ezért átlagosan hat évvel korábban halnak meg, mint a nők.
A német nők általában megérik a 82. születésnapjukat is, míg a férfiak átlaga már 76 éves korában távozik az élők sorából. A német alkalmazottak betegbiztosítója most nyilvánosságra hozott tanulmányában ugyan megállapította az átlagos életkor fokozatos kitolódását, azonban még a most született fiúkra is átlagosan 6 évvel rövidebb élettartam vár, mint a lányokra.
Ez a felmérés szerint főleg arra vezethető vissza, hogy a német férfiak nemigen törődnek magukkal, a többség a betegséget gyengeségnek tartja és ha csak lehet inkább eltitkolja. Így nem meglepő, hogy a dolgozó nők évente hosszabb időt töltenek táppénzen, mint férfi kollégáik.
A rövidebb élettartamban azonban komoly szerepet játszik az a tény is, hogy jóval több férfi fogyaszt többé-kevésbé rendszeresen szeszesitalt, mint nő, a dohányzás terén is élen járnak, viszont szerényen a háttérben maradnak a rákszűrések, vagy más betegségmegelőző vizsgálatok esetén.
Ezzel magyarázható az is, hogy feleannyi nő szenved szív- és vérkeringési panaszoktól, a tüdőbaj és májzsugor pedig több, mint kétszer annyi férfi halálát okozza, mint nőét.
Noha az alkalmazottak betegbiztosítója nem sok lehetőséget lát a gyökeres változásra, tanulmányával meghúzta a vészharangot és abban reménykedik, hogy idővel a férfiak körében fokozatosan módosul az egészségi állapottal kapcsolatos hozzáállás.