A kabinet mind az anyaországban, mind a határon túl és a diaszpórában élő magyarság körében támogatja és szorgalmazza olyan rendezvények szervezését, valamint oktatási anyagok készítését, amelyek Semmelweis Ignác munkásságához kötődnek, és hozzájárulnak a méltó megemlékezéshez - számol be a Magyar Nemzet . Az emlékévről szóló kormányhatározat szerint az emberi erőforrások minisztere a nemzetgazdasági miniszter bevonásával december 15-ig készít előterjesztést az emlékév keretében megvalósítandó programokról.
Maguknak viszik a betegek a szappant
Semmelweis Ignác (1818-1865) a magyar orvostudomány egyik legnagyobb alakja: ő vette észre először, hogy a gyermekágyi láz fertőzés következménye, a fertőzést pedig az orvos keze terjeszti. Kérdés, hogy a Semmelweis-emlékév keretében jut-e pluszpénz a kórházaknak a fertőzések visszaszorítására, hiszen jelenleg általában a befekvő betegek maguknak viszik a szappant vagy a vécépapírt az intézményekbe. A problémára ma sok helyen az a válasz, hogy nincs kézmosószer, mert úgyis ellopják.
Nálunk fogy a legkevesebb fertőtlenítő
A lap értesülései szerint a kézfertőtlenítést elsőként meghonosító Semmelweis hazájában használják a legkevesebb alkoholos kézfertőtlenítő gélt az egészségügyi intézményekben az uniós országok közül. Magyarországon ez a mennyiség 6 liter/1000 betegnap, míg Svédországban például 40 liter/1000 betegnap. Ez a hiányosság a kórházi halálozások számában is visszaköszön: évente legalább 650 hazai ellátott hal meg ilyen fertőzések következtében.
"A kórházi kézfertőtlenítés olyan alapvető lenne, mint az, hogy az autóban indulás előtt bekötjük magunkat. Előírás, hogy a kórházi folyosókon, kórtermenként x mennyiségű kézfertőtlenítő gélt biztosítsanak, ehhez képest viszont napi szintű problémát jelent a higiénia biztosítása az egészségügyben" - mondta korábban a Magyar Nemzetnek Dénes Tamás, a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének (Reszasz) elnöke. A Reszasz korábban 500 liter kézfertőtlenítőt ajánlott fel, amelyet később a Jahn Ferenc kórház kapott meg.