A folyadékhiány tünetei

Szomjúság, fejfájás, száraz száj, száraz bőr - a folyadékhiánynak ezeket a jellemző tüneteit szinte mindenki ismeri. Csakhogy ezeken kívül még számos olyan tünet van, amelyet arra lehet visszavezetni, hogy nem ittunk elég vizet.

A folyadékhiány kihathat például a glukóz-anyagcserére - ebből az cukorféléből meríti a szervezetünk az energiát. Ha a glukóz-anyagcsere nem megfelelő, akkor kívánni kezdjük az édes, cukros ételeket, mert szervezetünk gyorsan felhasználható energiára vágyik. Ha a leheletünk kellemetlen, akárhányszor mosunk is fogat, akkor ez szintén lehet annak jele, hogy nem iszunk eleget. A dehidratált szervezet ugyanis nem termel elég nyálat, így a baktériumok elszaporodnak a szájüregben, kellemetlen szagokat okozva.

Naponta ennyi folyadékot kell inni Szervezetünknek állandó folyadékpótlásra van szüksége ahhoz, hogy megfelelően működjön. Naponta hány liter vizet kell fogyasztanunk, és mi történik a testünkkel, ha nem iszunk eleget? Kattintson a részletekért!

Edzés közben gyakrabban tapasztaljuk, hogy begörcsölnek az izmaink, mint általában? Könnyen lehet, hogy úgy álltunk neki a mozgásnak, hogy nem ittunk eleget. A folyadék segít az izmoknak összehúzódni és ellazulni, és az elektrolitok szintjét is egyensúlyban tartja. A túl kevés folyadék az agyunkra is hatással van - kutatások bizonyítják, hogy már az enyhe dehidratáltság is befolyásolhatja a kognitív képességeinket. Többek között a vizuális és a "sima" memóriára is hatással van, így például vizsgák előtt állók jó, ha tisztában vannak vele, hogy nehezebben fog menni a tanulás is, ha nem isznak eleget.

Már az enyhe dehidratáltság is befolyásolhatja a kognitív képességeinket
Már az enyhe dehidratáltság is befolyásolhatja a kognitív képességeinket

Hőérzetünkre és emésztésünkre is hatással van

A dehidratáltság a bőrkeringésünkre is hatással van. Mivel ilyenkor kevesebb vér áramlik a bőrbe, fázósabbak lehetünk, és még meleg környezetben is ki-kirázhat minket a hideg. Ráadásul a víz képes felvenni a hőt, tehát ha nem iszunk eleget, akkor a szervezet hőszabályozó képessége is csökken.

Amire még szinte biztosan számíthatunk folyadékhiány esetén, az a székrekedés , hiszen a megfelelő mennyiségű folyadék biztosítja, hogy kimosódjanak a szervezetből a felesleges anyagok. A székrekedés olyankor jelentkezik, amikor a vastagbélben található székletben lecsökken a folyadék mennyisége, ezért nem, vagy csak a szükségesnél lassabban tud tovább haladni a végbél felé. Minél több vizet iszunk, annál több folyadék jut a székletbe, és annál nagyobb az esélyünk rá, hogy elkerüljük a székrekedést.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: care2.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.