Ezt a növényt az emlékezőtehetség frissítőjeként forgalmazzák, és néhány vizsgálat ezt alá is támasztja. Ám most kutatók megcáfolják az eddigi vélekedést.
Egy 176 demens (már lebutult) betegből álló, 6 hónapig tartó kísérletben a placebo (hatóanyag nélküli tabletta) és a gingko biloba egyformán enyhe hatást mutatott mindkét csoportban.
Az az Imerpial College London kutatásába bevont résztvevők napi 120mg-ot kaptak a gyógynövényből, és 2 havonta vizsgálták gondolkodási készségüket.
A különböző memóriatesztek, valamint a betegek és gondozóik beszámolója nem támasztotta alá azt, hogy ez a mennyiség javítana a betegek állapotán.
A vizsgálat vezetője Rob McCarney szerint a demencia kezdeti stádiumában a megfelelő gyógyszeres kezelések hiánya miatt a betegek mindent megtesznek azért, hogy lassítsák állapotuk romlását.
"A ginkgo biloba nem drága, de ha valaki szerény nyugdíjból él, annak erősen megterheli a pénztárcáját. Emberek ezrei vásárolják ezt a készítményt javulást remélve. Eredményeink azt mutatják, hogy a készítmény azonban nem hatásos" - mondta a szakember.
2002-ben a Cochrane Könyvtár elemzése még kis hatékonyságot tulajdonított a gingko bilobának, a kutatók szerint azonban az újabb eredmények ezt felülírják.