A herefájdalom okai

A heréinkben nem csak akkor érezhetünk fájdalmat, ha valamilyen fizikai behatás éri őket - a herefájdalom olyannyira gyakori, hogy szinte minden férfi találkozik vele legalább egyszer életében. Ha ilyesmit érzünk, nem kell azonnal a legrosszabbra gondolni, a dolognak ugyanis számos oka lehet.

Lehet az ok például heretorzió, más néven herecsavarodás . Ilyenkor valójában az ondóvezeték csavarodik meg - ez a vezeték tartja a helyén a herezacskóban szabadon elhelyezkedő heréket. A here megtekeredése esetén az ondózsinór is megcsavarodik, és ilyenkor leáll a hereartériában, illetve a herevénában a keringés, ami igen komoly fájdalmat képes okozni. A heretorzió mihamarabbi orvosi ellátást igényel.

Mitől nőhet ki a harmadik here? Dél-afrikai orvosok arra hívták fel a figyelmet, hogy bár a kerékpározás segít megőrizni a karcsúságot és erősíti az izmainkat, a férfiaknál "harmadik here" kialakulásához vezethet. Hogyan? Kattintson a válaszért!

A herékhez a hasüreg számos részéből vezetnek idegek, például a gyomorból, a vesékből és az emésztőrendszerből is. Ha például székrekedésünk van, és a felgyülemlett széklet nyomja valamelyik ideget, attól fájhatnak a heréink. Gyomorbántalmak, illetve vesekő is okozhatnak a herékbe kisugárzó fájdalmat. Ha valakinek vaszektómiája volt, az - ritka esetekben ugyan - szintén tapasztalhat herefájdalmat.

A herefájdalom nem minden esetben jelez komoly gondot
A herefájdalom nem minden esetben jelez komoly gondot

Létezik továbbá egy úgynevezett vízsérv nevű betegség, más néven hidrokele, amelynek hatására a herezacskóban, a here körül folyadék szaporodik fel. Ilyenkor a herefájdalom mellett a here az egyik oldalon elkezd növekedni - extrém esetben akár térdig érő nagyságúra is. Bizonyos esetekben magától elmúlik, de van, amikor műtéti úton szükséges megszüntetni.

A herevisszér-tágulat is okozhat fájdalmat a herékben, ilyenkor húzó, nehéz érzetet is tapasztalhatunk a herezacskóban. Az esetek döntő többségében ez a betegség a bal oldalon fordul elő, mivel a bal herevéna hosszabban fut.

Mikor forduljunk orvoshoz?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hogy mikor kell mindenképpen orvoshoz fordulnunk, ha fáj a herénk , az alapján döntsük el, hogy mennyire, illetve hogy mióta. Ha a fájdalom olyan gyorsan elmúlik, ahogyan jött, általában nincs ok aggodalomra. Ha azonban elhúzódik, és idővel egyre erősebbé válik, mindenképpen menjünk orvoshoz. Ha túl sokáig várunk, azzal szövődményeket kockáztatunk, amelyek súlyos esetben a here elvesztését, vagy a nemzőképesség elvesztését is magukkal hozhatják.

Ha úgy érezzük, hogy odalent nincs minden rendben, nem érdemes szégyenlősködni, mert az időben észlelt herebetegségek nagy része könnyen és gyorsan kezelhető. Érdemes rendszeresen önvizsgálatot is tartani, amely során ha változást, csomót, megnagyobbodást észlelünk, szintén forduljunk orvoshoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra