A jobb egészségügyhöz ennyi pénz kell

"A kormányzati prioritások között szemmel láthatóan nincs jelen az egészségügy" - véli Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász, egészségpolitikai elemző, aki szerint némi változtatással látványosan csökkenteni lehetne a korai halálozások számát Magyarországon.

Milyen a magyar lakosság egészségi állapota európai viszonylatban? Részletek itt.

"A magyar egészségügyre költött közkiadásoknak mielőbb el kellene érniük a GDP 7,2 százalékát, ez az uniós átlag, a magyar 5,2 helyett. Mégpedig úgy, hogy a háztartások elszegényedése szempontjából különösen kockázatos egészségügyi magánkiadások érdemben csökkenhessenek" - foglalt állást a szakember az Új Egyenlőségnek adott interjúban. Kitért rá, hogy az említett célt 700-800 milliárd forint fokozatos átcsoportosításával lehetne elérni, ami a várható haszon tekintetében nem is túl magas összeg.

Sinkó Eszter szerint 700-800 milliárd forint pluszt kellene fordítani az egészségügyre
Sinkó Eszter szerint 700-800 milliárd forint pluszt kellene fordítani az egészségügyre (fotó: 123rf)

Arra a kérdésre, hogy vajon a hazai egészségügyi ellátás elérheti-e 2030-ra az osztrák színvonalat, Sinkó Eszter világosan kijelentette, hogy nem. "Ausztriában jelenleg közel kétszer akkora az egy főre jutó GDP, mint Magyarországon, az egy főre jutó egészségügyi közkiadás pedig háromszorosa a miénknek. Mindez több mint elég ahhoz, hogy a különbség fennmaradjon." Kifejtette továbbá, hogy a nemzeti össztermékünk egyötödét az egészségügyre kellene fordítanunk, ha valóban az osztrák egészségüggyel szeretnénk versenyeztetni a hazai állapotokat.

Az említett 700-800 milliárd forinttal kapcsolatban ugyanakkor elmondta, hogy ennyi pluszpénzből már végre lehetne hajtani olyan bérfejlesztéseket, amelyek révén több orvost és nővért lehetne megtartani az egészségügyben, illetve az eszközellátottság is jelentősen javulhatna. "A 700 milliárd tíz százalékából csodát lehetne tenni a háziorvosi rendszerben. Ennyiből oda lehetne vonzani az alapellátásba a gyógytornászokat, a dietetikusokat és a pszichológusokat. Vagyis azokat a pluszszereplőket, akik ma hiányoznak ahhoz, hogy a háziorvos vagy a praxisközösség valóban képes legyen a krónikus betegeket gondozni, rizikó szerinti szűréseket elvégezni, a lakosságnak az életmódváltásban segíteni."

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.