Kokain elleni védőanyagot fejleszt a houstoni BCM orvosi iskola két kutatója. A szer jó eséllyel semlegesítheti a drog hatásait, jelenleg klinikai tesztek keretén belül vizsgálják - írja az AP hírügynökség.
Normális esetben az emberi immunrendszer képtelen kiszűrni a szervezetből a kokaint és az egyéb drogmolekulákat, mert annyira kis méretűek, hogy nem tud ellenük antitesteket fejleszteni. Az új vegyianyag arra stimulálja az immunrendszert, hogy támadja meg a szervezetbe kerülő drogot - ezt onnan ismeri fel, hogy a vakcinában található inaktív kolerafehérjékhez inaktív, hatását ki nem fejtő kokaint illesztettek. Ennek következtében az immunrendszer nemcsak antitesteket épít fel a szervezetben, hanem észleli a drogot, amikor az a szervezetbe kerül. Az antitestek ezután megkötik a kokaint és nem hagyják, hogy az agyba jusson, így a szer izgalmi állapotot sem tud okozni.
A BCM fejlesztésért felelős egyik kutatója, dr. Tom Kosten szerint az oltóanyag használóin a drog nem fejti ki hatását, így ők elveszítik érdeklődésüket a szer iránt. Kosten még decemberben kérte az FDA-t (Food and Drug Administration), hogy engedélyezzenek egy tavasszal kezdődő, több intézményt átfogó tesztet, s ha ehhez zöld utat kapnak, az komoly áttörést jelentene a kokainfüggés kezelésében.
"Okos ötlet ez a szer. A tudósok az elmúlt pár évtizedet az agy feltérképezésével töltötték, valamint azzal, hogy a kokainhoz hasonló drogok hogyan égetik keresztül magukat az agyi jutalmazó régiókon. Ha ezek az idegpályák már találkoztak a droggal, elég nehéz őket újrakötni, de az orvosság mindezt megkerüli" - mondta David Eagleman, a BCM egyik idegkutatója. Dr. David Gorelick, a National Institute on Drug Abuse intézet vezető kutatója ugyanakkor óvatosságra intett: szerinte a függőségek elleni gyógyszerek ígéretesnek tűnnek ugyan, de nem feltétlenül működnek minden ember számára.