Amerikai és francia kutatók szerdán bejelentették, hogy felfedeztek egy olyan genetikai markert, amely legalább 11 fajta rákos daganatban jelen van. Az áttörés új szűrővizsgálatok és kezelések kifejlesztéséhez vezethet a betegség ellen.
A Mount Sinai orvosi egyetem és a francia Országos Egészségügyi és Orvoskutatási Intézet kutatói arról számoltak be, hogy több mint 1300 rákos betegben mutatták ki a tüszőserkentő hormon (FSH) receptort.
"Ez az új daganat marker a rák kimutatásának fejlesztésére használható fel. Az új markerhez kötődő daganat-képalkotó anyagot lehet befecskendezni a vaszkulatúrába, így láthatóvá lehetne tenni a korai daganatokat a test bármely részén" - nyilatkozta a tanulmány vezető szerzője, Aurelian Radu.
A kutatók hangsúlyozták, hogy további kutatásokra lesz szükség az eredmények megerősítésére, illetve annak kiderítésére, hogy a marker más típusú rákbetegségekkel összefüggő tumorokban is jelen van-e. Ugyanakkor azt is kijelentették, hogy a felfedezés nagyon ígéretesnek tűnik, és a jövőben új diagnosztikai vagy terápiás célt eredményezhet annak érdekében, hogy korábban kimutathassuk a daganatot, vagy megállítsuk növekedését.
A New England Journal of Medicine szaklapban közzétett kutatás során 1336 tizenegy különféle ráktípusban,
A kutatók ezután elektronmikroszkóppal megvizsgálták az FSH receptorokat, ami megerősítette, hogy a receptorok a daganat vérereiben felgyűlnek, de nem kötődnek az egészséges szövetek vérereihez.
A tanulmány szerzői szerint a marker jelenléte a daganatok erezetében ígéretes lehetőséggel kecsegtet a rákos daganatok visszaszorításában. Ez azt jelenti, hogy a kutatók segítségével az egészségügyi szakemberek új rákszűrési módszert és új kezeléseket fejleszthetnek ki.
"Olyan új terápiás anyagokat fejleszthetünk ki, amelyek azáltal gátolják a daganat vérellátását, hogy
Nicolae Ghinea, a kutatás francia munkatársa szerint a kutatás kibővítése évekig tarthat, de könnyű elképzelni, hogy egy általános marker általános kezelést tehet lehetővé.
A kutatók úgy vélik, hogy az ennek köszönhetően kifejlesztett minden jövőbeni kezelést könnyebben tudják majd tolerálni a betegek, mint a kemoterápiát és a sugárkezelést.
"A jövőbeni anyagok várhatóan kevesebb mellékhatással járnak, mert a cél, vagyis az FSH szinte az összes normális szövetből hiányzik, a szaporodó szervekben pedig sokkal kisebb koncentrációban van jelen, mint a daganatokban" - állítják.
Animáció: HáziPatika.com