Ha pánikrohamokat diagnosztizáltak nálunk, gyanakodhatunk tüdőembóliára
...azaz egy olyan vérrögre, amely a tüdőn kívül alakul ki, de a véráramon keresztül a tüdőbe jut, ott problémákat okoz a keringésben, és légzési nehézségekhez vezet. Ennek következtében szorongás is kialakulhat, mivel szervezetünk érzékeli a vérrögöt , és többféleképpen reagál erre - légzésszámunk növekedhet, szívverésünk felgyorsulhat, légszomjat és tüdőtájéki fájdalmat tapasztalhatunk, ezek pedig egy pánikrohamnál is ugyanúgy előfordulhatnak.
Ha a diagnózis fibromyalgia, Lyme-kórra gyanakodhatunk
A Lyme-kór a betegségek kaméleonja, igen gyakran szokták félrediagnosztizálni, mivel az erre jellemző igen tipikus, kokárdaszerű kiütés csak a páciensek kb. felénél jelentkezik, másoknál fejfájás, ízületi fájdalom, agyi köd, remegése és tarkófájdalom tapasztalható ezek helyett.
Ha rendszertelen perimenopauzát diagnosztizáltak, gyanakodhatunk policisztás ovárium szindrómára (PCOS)
Okozhat rendszertelen menstruációs ciklust a stressz vagy a közelgő menopauza, de ha mindehhez testszőrünk is elkezd nőni és hízunk is, a probléma gyökerét a PCOS okozza. Ez az endokrin rendszerünket érintő betegség a gyermekszülésre képes nők kb. 8 százalékánál jelentkezik, és egyben ez felelős a meddőségi problémák mintegy 70 százalékáért is. Az is gondot okozhat, hogy a PCOS tünetei hasonlíthatnak a prediabéteszre, azaz a cukorbetegséget megelőző állapotra. A túlsúly ugyanis inzulinrezisztenciát okozhat, ennek hatására több androgén hormon termelődik, emiatt pedig a szervezet képtelen rendesen időzíteni a menstruációs ciklust.
Az orvosok igen komoly betegségeket is félrediagnosztizálnak
Ha a diagnózis migrén, gyanakodhatunk stroke-ra
A migrént gyakran kíséri úgynevezett migrénaura, amely miatt foltokat látunk, vagy végtagjaink bizseregni kezdenek- ezek a tünetek pedig stroke-nál is jelentkeznek. Mind a migrént, mind pedig a stroke-ot az agyi keringéssel kapcsolatos problémák okozzák. A különbséget úgy lehet a legjobban felmérni, hogy megfigyeljük, a tünetek mennyi ideig tartanak (a stroke gyorsan alakul ki, a migrén sokkal lassabban), a beteg hány éves és milyen egészségi állapota volt korábban.
Ha gluténérzékenységet, IBS-t vagy hólyaggyulladást diagnosztizáltak nálunk, petefészekrákra gyanakodhatunk
A petefészekrákot gyakran nem diagnosztizálják pontosan, mert tünetei annyira nem specifikusak, épp emiatt tartják csendes, lappangó betegségnek. Az erre jellemző puffadás, alhasi fájdalom és vizelési inger olyan tünetek, amik miatt a petefészekrák összetéveszthető a hólyaggyulladással, az IBS-sel, de akár a gluténérzékenységgel is.