A magánellátásban is a betegnek kell várnia

Évről évre egyre többen vannak Magyarországon, akik szükség esetén magánegészségügyi ellátást vesznek igénybe. A szektor növekedésének tendenciáiról Dr. Babai László életmód-orvossal beszélgettünk.

HáziPatika.com: Hogyan alakult a magánszolgáltatók száma, kapacitása az elmúlt években?

Dr. Babai László: A magánszolgáltatók piacán számban is, kapacitásban is folyamatos növekedés mutatkozik. Az utóbbi 2-3 évben a legszembetűnőbb a nagyobb, több rendelős szolgáltatók számának emelkedése. Korábbi jellemző elsősorban az volt, hogy orvos, gyógyszerész tulajdonosként nyitott, fejlesztett rendelőt, az utóbbi években egyre gyakoribb, hogy piactól független pénzügyi befektetők jelennek meg tulajdonosként. Míg az előző, szakmai tulajdonosokra inkább a kisebb rendelők indítása, szerves növekedés, fejlődés a jellemző, az utóbbi tulajdonosok már indulásként nagyobb, komplexebb rendelőket nyitnak.

A magánszolgáltatók piacán folyamatos növekedés mutatkozik

HáziPatika.com: Milyen okai vannak a növekedésnek?

B.L.: A piaci növekedés mögött egyrészt az igények növekedése áll. Ez az igény megjelenik mind páciensek - szolgáltatást igénybe vevők, mind az orvosok - szolgáltatást nyújtók területén. Az igények növekedésének tekinthető az is, hogy a társadalomban egyre elfogadottabbá válik a magánorvosi szolgáltatás igénybevétele. Az igények fejlődése mellett másik hajtóerő a kínálat fejlődése - sorra jelennek meg a piacon olyan eljárások, melyek nem bírnak állami finanszírozással, és a szolgáltatók döntése, hogy nem várnak az állami finanszírozásra, elindulnak a magánfinanszírozási piacon.

HáziPatika.com: Ezzel párhuzamosan miként változott a betegszám?

Olvasd el a cikksorozat további cikkeit is!

B.L.: Évente 10-20% növekedés figyelhető meg a piacon, a legutóbbi felmérések és saját tapasztalatok alapján.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

HáziPatika.com: Okoz-e problémát, hogy a növekvő igények kielégítéséhez találjanak elég megfelelően képzett szakembert?

B.L.: Igen, ma kifejezetten nehéz szakembert találni, pont a 40-50 év közötti szakemberekből van a legnagyobb hiány. Mind orvosok, mind nővérek terén. Ők, akik a magánegészségügy derekát adnák, már külföldön dolgoznak vagy a hazai gazdaság más szegmenseiben. A külföldön dolgozók hazacsábításának nehézségében egyszerre jelenik meg a hazai viszonyokhoz képest többszörös nyugati fizetési szint, a család kinti gyökéreresztése és a szakmai környezet eltérése.

HáziPatika.com: Melyek azok a szakterületek, ahol leginkább megjelentek a magánszolgáltatók?

B.L.: Hagyományosnak mondható a fogászat , a plasztikai sebészet, a foglalkozásegészségügy és a nőgyógyászat. Külön entitás a céges piacon a foglalkozásegészségügy mellett a menedzserszűrés. Jelentős piaca van továbbá a lézeres szemészeti beavatkozásoknak. Ezeken túl könnyen megjelennek és finanszírozhatóan elérhetőek még az ambuláns keretek között nyújtott szolgáltatások - mint például az endokrinológia, allergológia, urológia, fül-orr-gégészet, laborvizsgálatok, képalkotó vizsgálatok. Legkevésbé "magánpiac-képesek" a fekvőbeteg környezetben végezhető eljárások. Kettő között húzódnak meg az egynapos sebészeti beavatkozások.

Már egynapos műtétekért is a magánszektorhoz fordulunk. A magánegészségügy legnépszerűbb szolgáltatásairól korábbi cikkünkben olvashat részletesen.

HáziPatika.com: Mi az oka, hogy néhány területen nem tudnak megjelenni a magánszolgáltatók?

B.L.: Az onkológiai, idegsebészeti, szívsebészeti területeken nem jelennek meg magánszolgáltatók, mert ezek a területek nagy eszközigényűek, valamint az ellátáshoz fekvőbeteg-intézmény, a professzionális szolgáltatás nyújtásához, a komplikációk kezeléséhez pedig összeszokott team, megfelelő esetszám szükséges. Nem utolsósorban pedig olyan drágák, hogy finanszírozásuk megoldása magánzsebből jelenleg értelmezhető mennyiségi méretekben kivitelezhetetlen.

HáziPatika.com: Mennyire van egyensúlyban a kereslet-kínálat? Vannak üres kapacitások, vagy inkább a betegeknek kell várniuk?

B.L.: Ma már egyértelműen elmondható, hogy nagy általánosságban magánellátásban is a pácienseknek kell várniuk. Különösen igaz ez országos, nemzetközi szaktekintélynek számító, kiváló orvosoknál. Kihasználatlan kapacitásokról olyan területeken beszélhetünk, amelyek újonnan indultak, ismertségük még alacsonyabb, felfutó szakaszban vannak.

HáziPatika.com: Miből finanszírozzák az emberek a magánszolgáltatást?

B.L.: Ez egyre inkább vegyes képet mutat. Míg ezelőtt 8-10 évvel a páciensek jelentős többsége saját maga fizette ki a szolgáltatást, ma ez folyamatosan változik. Az egészségpénztári számla - a forgalom 21-23%-a - mellett megjelent és folyamatosan emelkedik az egészségbiztosítással rendelkező páciensek száma - ez jelenleg a forgalom 2,5-3%-át teszi ki. Hisszük, hogy ez a folyamat tovább fog erősödni a következő években, ha nem lesz semmilyen negatív makrogazdasági folyamat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.