A magyar lakosság 41,7 százaléka állítja magáról, hogy valamilyen krónikus megbetegedésben szenved - derült ki egy kutatásból, melyet a Royal Philips Electronics készíttetett és vitatott meg a sajtó képviselőivel.
A kutatás szerint a válaszadók 36 százaléka érzi úgy, hogy a következő öt év során veszélyeztetett lesz valamilyen a szív- és érrendszeri megbetegedésben, míg az onkológiai-jellegű betegségektől csupán 12,1 százalékuk tart.
A hazai adatok alapján ugyanakkor minden második ember halálát valamilyen szív- és érrendszeri megbetegedés okozza, mely éppen a kétszerese a daganatos betegségekben elhunytak számának.
A Föld lakossága eddig ismeretlen gyorsasággal öregszik; 2000-ben a hatvan év felettiek száma már megközelítette a 600 millió főt, amely 2006-ra körülbelül 700 millióra emelkedett. A szám 2050-re valószínűleg meg fog háromszorozódni, addigra gyakorlatilag 2 milliárd ember tartozik majd a hatvan felettiek kategóriájába. Következésképpen 2100-ra a fejlett világ fele krónikus betegségekben fog szenvedni - hívta fel a figyelmet a magyar kutatás értékelésekor Benedikt Laux, a Philips közép kelet-európai és adriai régióigazgatója.
„Úgy véljük, az egészségügynek túl kell lépnie a hagyományos, helyzeti kezeléseken. Olyan megoldásokat keresünk, amely a kórházi és otthoni környezetben egyaránt a megelőzést, a szűrést, a diagnózist, a kezelést, valamint a megfigyelést szolgálják” – mondta Dr. Erőss György, a cég hazai egészségügyi üzletágának igazgatója.
Dr. Erőss kijelentette, hogy alapvető fontosságú a magyar társadalom egészségtudatosságának növelése, és olyan szociális intézmények létrehozása, amelyek elsősorban a proaktív megelőzésre, szűrésre és diagnózisra szakosodnak, továbbá a kórház központú szolgáltatástól a betegközpontú ellátás felé közelítenek.
A közvélemény-kutatás adatai szerint a megkérdezettek 42 százaléka valamilyen krónikus betegség meglétéről számolt be, ebből a 40-59 éves korosztály közel fele jelezte, hogy tartós, krónikus egészségügyi problémái vannak. Mindezt alátámasztaja az a statisztikai adat is, amely szerint az EU (15) születéskor várható egészséges élettartamának (HLE) átlaga 64,5 év, Magyarországon ez 53 év.
„A megelőzéssel legalább annyit kell törődnünk, mint a kezeléssel. Az egészségtudatos nevelés egyre fontosabbá válik a terjedő krónikus betegségek veszélye miatt. Az embereket meg kell ismertetni az életformájukból adódó lehetséges következményekkel, ezáltal ösztönözhetjük őket egy egészséges és betegségektől mentes életmód kialakítására” – jelentette ki Benedikt Laux.