A magyarok rossz egészségi állapotának okai

A lakosság egészségi állapotáért a legkevésbé az egészségügyi ellátórendszer felelős - 43 százalékban az életmód, a jövedelem és a végzettség befolyásolja - közölte Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár.

A különböző felmérések azt mutatják, hogy a 30 éves korosztályban a várható élettartamot nézve 9 év a különbség az általános iskolai és a felsőfokú végzettségűek között. A szaktárca által szervezett Védelem, aktivitás, képessé tevés című konferenciasorozat Egészség és szegénység című konferenciáján adatokat ismertetve az államtitkár kiemelte, a végzettségnek van determináló szerepe a különböző betegségek kialakulásának gyakoriságában. Magyarországon az elvesztegetett egészséges életévek 70 százalékáért a lakosság életmódja felelős, és a különböző társadalmi csoportok között ebben óriási különbség van - mondta Ónodi-Szűcs Zoltán.

emberek
Az egészségi állapot az életmód, a jövedelem és az iskolázottság függvénye. A felelősség homályban van

A hozzáférésről az egészségügyi ellátórendszerhez elmondta, hogy hiába emelték az üres praxisokra pályázható forrásokat, úgy látszik, nem lehet mindent pénzzel megoldani. Emlékeztetett, hogy jelenleg nettó 20 millió forint vissza nem térítendő támogatást lehet elnyerni, szerződést azonban mégis nehezen kötnek a háziorvosokkal. Az államtitkár ezzel kapcsolatban jelezte, hogy a tervek szerint területi felzárkózás címén a háziorvosok kártyapénze között különbséget kell majd tenni abban a tekintetben, hogy milyen praxist kell "elfoglalnia" a háziorvosnak. Így egy hátrányos helyzetű kistérségben a háziorvosi állást vállaló orvos kártyapénzét befolyásoló területi szorzó magasabb lenne.

Az egészségügyért felelős államtitkár szerint foglalkozni kell azzal is, hogy romák és nem romák között is óriási eltérések vannak az egészségügyi állapotban. Mint mondta, a romák attitűdje teljesen más, amit figyelembe kell venni, azonban ez nem kizárólag egészségügyi probléma.

Ónodi-Szűcs beszélt arról is, hogy a kísérleti programként indult alapellátás-fejlesztési modellprogramban részt vevő 24 praxisközösség számát száz fölé növelik jövőre uniós és hazai forrásból. A területi ellátási különbségek ellensúlyozására pedig húsz szűrőbusz indul a hátrányos kistérségekbe. Az egészségi állapot javítását célzó intézkedések komplex beavatkozást kívánnak, amelyhez szorosan hozzátartoznak a szociális intézkedések, az iskolázottság javítása és a családok támogatása.

A népességfogyás Magyarország egyik legnagyobb problémája. Ennek nemcsak az az oka, hogy kevés gyermek születik, hanem hogy a meglévő életekkel nem bánunk elég gondosan. Több mint 32 ezer ember halála megelőzhető lett volna csak 2014-ben. Részletek!

Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár kifejtette, hogy megengedhetetlen egy fejlett országtól, hogy "fátum legyen", ha valaki alacsony jövedelmű, vagy olyan családba születik, amely a szegénység bármely faktora által veszélyeztetett. Alapvetés, hogy ezen változtatni kell, és meg kell vizsgálni, hogy melyek azok az intézkedések , amelyek ez ellen hatnak. "Nem nézhetjük tétlenül, hogy a hátrányos helyzetből automatikusan következzen az egészségben megélt életévek számának csökkenése" - fogalmazott.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az egészségügyi ellátásban tapasztalható területi különbségek kiküszöbölésén túl figyelmet kell fordítani a minőségre és az életmódbeli eltérésekre is, amelyekben különböző szakmapolitikai intézkedésekkel tud a kormány segíteni. Ezek között az államtitkár példaként említette a Biztos Kezdet Gyerekházakat is, amelyekben - azon túl, hogy a hátrányos térségekben élő gyermekek ellátását biztosítják - a szakemberek szülőknek életmódbeli - háztartásvezetési, higiéniai - ismereteket is át tudnak adni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.