A napfény meghosszabítja az életet?

Tovább és egészségesebben élhetünk, ha kicsit több napfényt gyűjt be szervezetünk a D vitamin előállításához - állítja egyre több tanulmány.

A bőrrák veszélye miatt a szakemberek az elmúlt években óvták az embereket a túlzott napozástól. Úgy tűnik, ismét a ló túlsó oldalára estünk át ijedelmünkben, mert a napfény és a D-vitamin élettani folyamatokban betöltött fontos szerepét ez a félelem figyelmen kívül hagyja.

Több tanulmány jelent meg az utóbbi időben, amely arra utal, hogy a D-vitamin hiánya növeli a halállal végződő rákos folyamatok kockázatát, viszont megfelelő szintje véd a csontritkulás, a cukorbetegség és egyes szívbetegségek ellen.

Az oslói Rákkutató Intézet munkatársai kiszámították, hogy az ausztráloknak, akik ugyanannyi időt töltenek az Egyenlítő közelében a szabadban, mint a britek, vagy a skandinávok hazájukban, az előbbieknél 3,4-szer, az utóbbiaknál pedig 4,8-szer több D-vitamin termelődött a szervezetében.

Johan Moan kutatócsoportja megállapította, hogy bár az olyan belső tumorok gyakorisága, mint a vastagbél-, a tüdő-, a mell- vagy prosztatarák, növekszik északról délre haladva, a naposabb egyenlítői vidékeken kisebb a halálos kimenetel esélye.

A friss adatok is alátámasztják a korábbi jelzéseket, hogy a napfény hatására termelődő D-vitamin javítja a rákbetegek életkilátásait.

A szervezet magasabb D-vitamin szintje erősíti az immunrendszert is, mely különösen fontos Skandináviában, ahol hosszú a tél és rövidek a nappalok - tette hozzá Moan.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Moan becslése szerint a napon töltött idő megkétszerezése megduplázná a bőrrákos halálozások számát Norvégiában. Ez összesen 300 halálesetet jelentene azzal szemben, hogy 3000, másfajta rákkal küzdő beteg életét mentené meg az extra napfény.

A Proceedings of the National Academy of Sciences szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerzői azt ajánlják, hogy naponta a leégéshez "szükséges" idő felét töltsük napon egészségünk érdekében.

A Harvard Medical School munkatársai a szervezet D-vitamin hiányát összefüggésbe hozzák a szívbetegségek emelkedett kockázatával is. A Circulation című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint különösen az idősek és a terhes nők szervezete szenved hiányt D-vitaminból.

A megvizsgált emberek csupán 10 százalékának vérében érte el a D-vitamin szintje az optimálisnak tartott 30 nanogrammot milliliterenként. Kétszeres esélye van a szív- és érrendszeri betegségekre, valamint az agyi érkatasztrófára azoknak, akiknél ez az érték 15 nanogramm alatt van - állítják a szakemberek.

Ausztrál kutatók az International Journal of Cancer januári számában közölték megállapításaikat arról, hogy a napfény segít a nyirokcsomókat érintő non-Hodgkin limfóma megelőzésében és csökkenti a belőle származó halálozást.

Szervezetünk D-vitamin szintjét tej, tojás, hal fogyasztásával és szintetikus vitaminokkal is növelhetjük a fényszegény hónapokban.

STOP

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +1 °C

A látási viszonyok fokozatosan javulnak, eközben délnyugatról vastagabb felhőtakaró kúszik fölénk. A felhőzettel érkező csapadékzóna a Dunántúlon, később a Duna-Tisza közén okoz gyenge esőt. A légmozgás általában mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 11 fok között várható, de a tartósan ködös vidékeken ennél több fokkal hidegebb lesz. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra