A nyálmirigyek gyulladása

Nyelési nehézségek, szájszárazság, láz, fájdalom, kellemetlen ízérzet: a nyálmirigyek gyulladásának többféle tünete lehet. Mi okozza, és hogyan gyógyítható?

A nyálmirigygyulladás hátterében sokféle betegség lapulhat meg. Kiválthatja ciszta, daganat vagy nyálkő. Kialakulhat egy fertőzés (bakteriális vagy vírusos) miatt vagy autoimmun betegség következtében. A fültőmirigy vírusos gyulladásai közé tartozik a mumpsz , amely ellen ma már oltanak, így előfordulása nem gyakori.

A nyálmirigygyulladás okai

A rossz lehelet egyes becslések szerint a világ népességének felét érinti, hátterében pedig legtöbbször egy szájban található baktérium áll. Erről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

A nyálmirigygyulladásra hajlamosító tényezők: az idős, legyengült szervezet, a kiszáradás, a sebészeti műtétek a tápcsatorna valamely részén, a nem megfelelő szájhigiénia . A gyulladás tünetei lehetnek: féloldali fájdalmas duzzanat, láz, elesettség, illetve a sűrű, gennyes váladék ürülése.

A gyulladás leggyakoribb oka, a nyálkő leggyakrabban az állkapocs alatti mirigyekben keletkezik, jelenlétére utal a szájszárazság , az evés után görcsös fájdalom, a duzzadt nyálmirigy. Ciszták általában valamilyen sérülés, fertőzés, tumor vagy nyálkő miatti elzáródás miatt alakulnak ki. Léteznek olyan daganattípusok, amelyek leggyakrabban a fültőmirigyben fejlődnek ki.

A nyálmirigygyulladás hátterében nem megfelelő szájhigiénia is állhat
A nyálmirigygyulladás hátterében nem megfelelő szájhigiénia is állhat

A Sjögren-szindróma egy olyan autoimmun betegség, amely során a szervezet támadást indít a saját nedvességképző mirigyei ellen - nemcsak a száj, de a szem is kiszárad, és a nyálmirigyek megduzzadhatnak. A diagnózis, a gyulladás pontos okának meghatározása során fontos az előzmények tisztázása, volt-e már a betegnek nyálköve, melyen gyógyszereket szed, milyen alapbetegségei vannak. Ultrahang és CT-vizsgálat elvégzése általában szükséges.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A nyálmirigygyulladás kezelése attól függ, mi okozza a problémát. Ha fertőzés, akkor antibiotikumokkal kezelik. Súlyos esetben az akut szakasz lezajlása után a mirigy eltávolítására is szükség lehet. A nyálkövet, cisztát a szájsebész távolítja el. A daganatos betegségek kezelése az onkológia feladata. Autoimmun betegség esetén immunszuppresszív szereket alkalmaznak, például kortikoszteroidokat , de kiegészítő kezelésként speciális fogkrémek, szájvizek, műnyál adása is segíthet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra