A Hashimoto thyreoiditis nagyon gyakori betegség, egyes felmérések szerint majdnem minden tizedik ember érintett. Jellemzően fiatalabb korban, 20-40 éves kor között alakul ki, és nagyobb arányban érinti a nőket. A betegség azért alakul ki, mert a szervezet a pajzsmirigyet idegenként kezeli, alkotóelemeivel szemben ellenanyagot termel. Ez vezet a sejtek gyulladásához, majd pusztulásához.
A Hashimoto-betegség tünetei
A betegség kialakulásában a genetikai tényezők kevésbé dominánsak - nagyobb mértékben növelik a rizikót bizonyos környezeti ártalmak, elsősorban a szmog és a dohányzás , de a radioaktivitásnak kitett szervezetben is nagyobb arányban alakul ki. A tünetek mindig attól függnek, hogy a betegség mennyire károsította a pajzsmirigyet. Enyhe esetben legtöbbször semmilyen panasza nincs a betegnek.
Súlyosabb esetben a pajzsmirigy fájhat vagy feszülhet is, de inkább jellemző, hogy csak alulműködés vagy - ritkábban - túlműködés jelentkezik. Az alulműködés például fáradékonyságot, elhízást és levertséget, izzadást okozhat, míg a túlműködés esetén pajzsmirigy-megnagyobbodás, szapora szívverés, megemelkedett vérnyomás, hajhullás és alvászavarok jelentkezhetnek.
A betegség lefolyása - vagyis hogy milyen mértékben pusztítja el a pajzsmirigyet - teljesen egyéni: vannak, akik 20-30 éve betegek, pajzsmirigyük pedig már egészen pici, zsugorodott, ugyanakkor olyanok is, akiknél konkrét panaszok nem is jelentkeznek. A kezelésnek az életmódváltás mindenképpen része, amely az egészséges étkezést és a dohányzás mellőzését jelenti. Ezek segítik a megfelelő hormonális állapot fenntartását. Ajánlott továbbá szelén fogyasztása is, viszont a betegek nem fogyaszthatnak sok jódot.