A pánikbetegség előfordulása

A pánikbetegség elsősorban fiatal felnőtteknél alakul ki, és nők nagyobb arányban fordulnak orvoshoz a panaszaival. Kialakulásának okai még nem tisztázottak.

A pánikbetegség során hirtelen, látszólag mindenféle külső ok nélkül tör a betegre rosszulléttel járó szorongás. A rohamok intenzitása és gyakorisága betegenként más és más, ahogyan a kiváltó okok is sokrétűek lehetnek. Általánosan elfogadott okot egyenlőre nem sikerült azonosítani, bizonyos genetikai, hormonális és pszichés okokra is visszavezették kialakulását.

A statisztikák szerint a nők körében kétszer akkora a pánikbetegség előfordulás
A STATISZTIKÁK SZERINT A NŐK KÖRÉBEN KÉTSZER AKKORA A PÁNIKBETEGSÉG ELŐFORDULÁS

Előfordulását tekintve is viszonylag kevés szabályszerűség figyelhető meg a betegség kapcsán. A fejlett országokban évről-évre nő a pánikbetegek száma, egy adott évben a lakosság 2,5 százaléka szenved tőle. A legtöbb betegséggel ellentétben nem nő a korral az előfordulása, elsősorban a fiatal felnőtteknél alakulhat ki. Körülbelül minden második pánikbetegnél 24 éves kora előtt jelentkeznek a betegség első tünetei, de kellő fizikai érettség esetén előfordul a serdülőkor előtt is. Családi halmozódás is megfigyelhető, ami a betegség genetikai hátterét sejteti, egyértelmű bizonyítékot azonban erre még nem találtak.

A statisztikák szerint a nők körében kétszer akkora a pánikbetegség előfordulási aránya, ez azonban nem feltétlenül fedi a valóságot. A férfiak ugyanis kimutathatóan kisebb arányban fordulnak orvoshoz, a gyógyszeres kezelés helyett pedig sokuk inkább valamilyen káros szenvedéllyel enyhítik a panaszokat.

A pánikroham – mint a neve is mutatja – „páni” félelmet takar. A tünetek változatosak lehetnek, melyről az alábbi cikkünkben olvashat bővebben!

Pánikbetegség gyanúja esetén a helyes diagnózis felállításához szükséges kizárni a tünetek esetleges szervi eredetét. A szív-érrendszeri, gyomor-bélrendszeri illetve neurológiai tüneteket mutató betegek jelentős hányada pánikbeteg. Ez azonban fordítva is igaz, fennáll a veszélye ugyanis, hogy valamilyen szervi eredetű megbetegedés tüneteit egyszerű pánikrohamként értelmezi a szakorvos, így a beteget is félrekezelhetik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra