A pánikbetegség kezelése

A pánikbetegséget gyógyszeresen antidepresszánsokkal és benzodiazepinekkel kezelik, egyes esetekben pedig a pszichoterápia is elengedhetetlen a teljes gyógyuláshoz.

Hirtelen jövő, heves rohamok , szinte beláthatatlan gyakoriságban és intenzitással - ezektől retteg egy pánikbeteg ember nap mint nap. A betegség rohamait intenzív, számos betegséggel összetéveszthető tünetegyüttes kíséri, megjelenését pedig erős szorongás követi a beteg részéről, aki a panaszok megismétlésétől tart. A stresszel járó, erős szorongás ráadásul újabb rohamot válthat ki, a beteg így a rosszullétek ördögi körébe kerül.

A pánikbetegség kezelését nehezíti, hogy a diagnózist sok esetben tévesen állítják fel. A rosszullétek ugyanis számos szervi megbetegedéshez lehetnek hasonlatosak, a szív-érrendszeri, gyomor-bélrendszeri illetve neurológiai tüneteket mutató betegek jelentős hányadáról derül ki, hogy pánikbeteg. Ez azonban fordítva is igaz, megeshet, hogy az orvos tévesen vezeti vissza pánikbetegségre valamilyen szervi eredetű probléma tüneteit. A helyes diagnózishoz tehát mindenképp ki kell zárni a szervi okokat, ezt követően kezdődhet meg a gyógykezelés.

A pánikrohamokat intenzív, számos betegséggel összetéveszthető tünetegyüttes kíséri

A pánikrohamokat intenzív, számos betegséggel összetéveszthető tünetegyüttes kíséri

A beteg gyógyszeres kezelésekor elsősorban antidepresszánsokat és a benzodiazepineket alkalmaznak. Előbbi csak rendszeres szedés esetén váltja ki a kívánt hatást, körülbelül 3-4 hétig tart, míg állandó dózis mellett a várt hatást előidézi. Emiatt a rohamok megszüntetésére nem alkalmas, elsősorban megelőzésükre használható. Velük szemben a benzodiazepinek azonnal kifejtik a hatásukat, és a rohammal járó, erős szorongást is gyorsan oldják. Ha a rohamok elmúltak, ezeket a szereket is el lehet hagyni, ehhez azonban tanácsos legalább hat hónapig várni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A pánikbetegség előfordulása világszerte egyre nő; egy adott évben a lakosság 2,5 százaléka szenved tőle. A betegségről további részleteket az alábbi cikkünkben olvashat!

Bizonyos esetekben nem elég a gyógyszeres kezelés, pszichoterápia is elengedhetetlen a teljes gyógyuláshoz. A kognitív viselkedésterápia során a beteg megtanulja kezelni szorongását, és átértékelni a pánikrohamot megelőző helyzetet, ezáltal képes lesz már korai stádiumban is leállítani a rosszulléteket. A gyógyulást számos egyéb módon lehet elősegíteni, egyes pszichológusok ajánlani szokták azt is, hogy a beteg naplót vezessen, melyben leírja az őt ért stressz-szituációkat, és azonosítja az ezekkel kapcsolatos gondolatait, érzéseit.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra