Azok a gyerekek és tinédzserek, akik otthon passzívan dohányoznak, rosszabb jegyeket vihetnek haza, mint azok, akik füstmentes környezetben élnek - derült ki egy Hong Kong-i diákok bevonásával készült tanulmányból.
A passzív dohányzás veszélyezteti a gyermekek egészségét, összefügg az asztmás megbetegedésekkel, a hörghuruttal, tüdőgyulladással és más légzőszervi fertőzésekkel. Kapcsolatot fedeztek fel továbbá a terhesség alatti dohányzás és a gyermekkori viselkedészavarok, a hiperaktivitás és a figyelemzavar között is.
Az eredmények azonban nem bizonyítják, hogy a passzív dohányzás az oka a gyengébb osztályzatoknak. A tanulmány több szempontból is korlátozott értékű, mivel például a tanulók saját bevallásán alapul, a teljesítményt és az otthoni füstölés mértékét illetően egyaránt. "A jövőben objektív mérőszámokat kell majd alkalmazni, például vizeletminták és hivatalos iskolai bizonyítványok alapján" - tették hozzá a kutatók.
A kutatók nem tudták igazolni az összes faktort, ami összefüggésben állhat mind a passzív dohányzással, mind a gyermek iskolai teljesítményével. Nem állt rendelkezésre adat például arról, hogy a megkérdezett gyermekek anyja dohányzott-e a terhesség alatt. Ho csapata azonban megjegyezte, biológiailag kézenfekvő, hogy a dohányfüst sok mérgező alkotóeleme (ólom, arzén, ammónia és hidrogén-cianid) befolyásolhatja a gyermekek kognitív képességeit.
Videó: HáziPatika.com