A simaizomgörcs és görcsoldók

Nézzük közelebbről izmaink működését, esetleges funkciózavarait!

A szervezetünkben háromféle izom található:

  • harántcsíkolt izom,
  • szívizom,
  • simaizom.

Megkülönböztetésük azért lényeges, mert az egyes izomfajtáknak eltérő a szerepe a szervek működésében.

Harántcsíkolt izom építi fel a vázizmokat

A mozgás, a testtartás ezen izomcsoportok működésétől függ. Nevét onnan kapta, hogy mikroszkóp alatt megfigyelve a szerkezetét, szabályos csíkokat láthatunk. A harántcsíkolt izomzat akaratunktól függően működik, bár vannak velünk született, illetve csecsemőkorban kialakuló reflexek, melyek nem tudatosan működtetik ezen izmainkat (pl. járás, testtartás). Működésére a rövid ideig tartó, de nagy erő kifejtésére való képesség a jellemző. Egy inger hatására egy egész izomcsoport húzódik össze ugyanabban a pillanatban.

A szívizom speciálisan a szív munka elvégzésére képes izomrendszer

Saját ingerképző és -vezető rendszere van, ami azt jelenti, hogy önálló, akaratunktól független működésre képes. A szívizom jelzéseket kap a szervezetből, és ennek alapján mindig a szervezet pillanatnyi állapotának megfelelően képes dolgozni. Ha megijedünk vagy nagyobb fizikai munkát végzünk, a szívverés gyorsul és nagyobb erővel pumpálja a vért a keringésbe, pihenés vagy alvás közben pedig lassabban.

Az izomgörcs a sportolókat még inkább érinti

Simaizom található a belső szervekben: gyomor-bélrendszer, légcső, hörgők, vese, húgyhólyag, ivarszervek, valamint a bőrben és az erek falában. Szerkezete nagyban különbözik a harántcsíkolt izmokétól. A sejtek kötőszövetbe ágyazottan helyezkednek el, közöttük olyan hidak vannak, melyeken keresztül az ingerület sejtről sejtre terjed. A simaizmok erőteljes és hosszantartó összehúzódása fájdalommal jár. Ez általában akkor jön létre, ha valamilyen akadály van jelen (pl. epe- és vesekő) vagy sérülés éri a szervek falát pl. gyomorfekély vagy -gyulladás. Erős fájdalommal jár a belek összehúzódása, ha a táplálék emésztése nem megfelelő, ha nagy mennyiségű bélgáz képződik, ha a béltartalom felhígul és hasmenés jön létre.

Epe- vagy vesekő esetén - ha az az epe vagy a húgyvezetékbe kerülve felsérti annak falát - nagy fájdalommal járó görcs jön létre, ami megakadályozhatja a kő továbbhaladását és esetleges eltávozását is. Ilyenkor a fájdalom csillapítása mellett mindenképpen görcsoldó gyógyszert is kell szedni, azért, hogy a görcs megszűnjön, és a kő eltávozhasson. Természetesen a kő méretétől függően előfordul, hogy csak műtéti úton vagy egyéb módszerrel lehet a követ eltávolítani.

Serdülő lányoknál gyakori, hogy az első menstruációkat fájdalmas görcsök kísérik. A méhizomzat is simaizmokból áll, ezért a görcsoldó gyógyszerek használata sokat segíthet. Hasfájós kisbabáknak csak orvosi javaslatra adjunk görcsoldót, nekik inkább a természetes alapú készítmények ajánlottak. VI. évf./ 1. szám

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.