A stroke gyógyulási esélyei

A stroke-ot gyakran egy életre szóló fogyatékosság követi, amely a végtagok gyengeségében, korlátozott mozgásban és beszédzavarban nyilvánulhat meg. Pontos helye és az agyszövetek károsodásának mértéke is befolyásolja a felépülés lehetőségeit.

Valódi népbetegség a fejlett országok lakosainak körében a tranziens iszkémiás attaknak , röviden TIA-nak nevezzük - veszélye abban rejlik, hogy bár a beteg látszólag magától felgyógyul és tünetmentessé válik, az elzáródást okozó tényező még valószínűleg fennáll, és a stroke később is kialakulhat.

Súlyosabb esetben bizonyos mértékű fogyatékosság alakul ki a betegségből, amely a páciens életét végigkísérheti: végtagjai gyengévé, ügyetlenné válhatnak, nehezére eshet a stabil járás és a tárgyak megfogása, bizonyos esetben a beszéd is nehezen érthető lesz. Hogy ezek a tünetek milyen súlyosak, az a stroke pontos helyétől és az okozott szöveti károsodás mértékétől is függ.

A stroke, mint ahogyan a koszorúérgörcs és szívinfarktus is, sürgősségi, potenciálisan életveszélyes állapot, így mielőbbi kezelést igényel. Az alábbi cikkünkben összefoglaltuk a betegség legfontosabb tudnivalóit, így a tüneteket is, melyek gyors felismerése életmentő lehet.

A betegek rehabilitációját mielőbb el kell kezdeni, melyben a szakorvos mellett többek között gyógytornász, fizikoterapeuta, beszédterapeuta, szociális munkás, pszichológus is részt vesz. A gyógytorna nagyobb része csoportos foglalkozásokon történik, bizonyos gyakorlatokat azonban egyéni módon, a beteg állapotához igazodva végeznek el. A felépülés hosszú folyamat, és egyénenként változó a javulás mértéke, a beszédzavarok javításán sokszor évekig kell dolgoznia egy logopédusnak. A beteg számára a depresszió kíséri, ami közömbössé teheti a pácienset a gyógyulással járó feladatok felé. A depressziót ilyenkor külön, gyógyszerrel kell kezelni.

A stroke-on átesett betegeknek gyakran a járást, és a beszédet is újra kell tanulniuk

A rehabilitációs programot gyakran fizioterápiás kezelésekkel egészítik ki. Elektroterápiával célzottan stimulálhatnak bizonyos izomcsoportokat, melynek fájdalomcsillapító és izomlazító hatása van. Egyre többet alkalmazzák a stroke károsodásának enyhítésére a mágnesterápiát is, amely a szervezet elektromos erőit ingerli. A stroke mellett jó eredményeket tudott felmutatni Parkinson-kór, csontritkulás és lágyszöveti sérülések kezeléséhez is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.