A D-vitamin fontos szerepet tölt be a kalcium-anyagcsere szabályozásban, a csontsejtek osztódásában, az immunrendszer működésében és a daganatos megbetegedések megelőzésében. A többi vitaminnal ellentétben saját receptorral is rendelkezik, aminek kiemelt szerepe van a gyulladásos folyamatok szabályozásában. A téli időszakban azonban kevesebb D-vitamint termel a szervezetünk, mivel ritkábban és rövid ideig ér minket napfény .
A vitaminhiány következményei
A problémát tovább súlyosbítja, hogy a D-vitamin a téli időszakban főképp halfogyasztással vihető be a szervezetbe, a felmérések szerint azonban a magyarok nagyon kevés halat fogyasztanak. Megfelelő pótlás nélkül pedig a tél végéig könnyen kialakulhat a D-vitamin-hiány, amelyre a csonttörékenység, az izomerő csökkenése és a fáradékonyság is felhívhatja a figyelmet.
Ahogy már korábban is megírtuk , hosszabb távon akár a csontritkulás, a daganatos betegségek, az idegrendszeri bántalmak, a cukorbetegség, az asztma és a különféle szív-érrendszeri betegségek kialakulásához is hozzájárulhat a D-vitamin hiánya. Továbbá meggyengülhet az immunrendszer is, ennek a vitaminnak ugyanis a szervezet védekezőképességének működésében is fontos szerepe van.
A D-vitamin-hiány kialakulásának kockázatát egyébként több betegség - például a diabétesz, a különféle felszívódási zavarok, a hasnyálmirigy-elégtelenség vagy a pajzsmirigy zavar -, egyes gyógyszerek szedére, az idős kor, a súlyos elhízás és a vegán étrend is növelheti.