A vírus, amit minden szülőnek ismernie kell

Az RSV (respiratory syncytal virus) náthás tüneteket és kínzó, száraz köhögést okoz. Ez az egyik leggyakoribb légúti kórokozó az őszi-téli időszakban- 2-3 éves koráig a gyermekek nagy része átesik a fertőzésen.

A betegség tüneteit és kezelési módjait dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa ismertette.

Kik vannak veszélyben?

Az RSV-fertőzés tünetei:

  • náthás tünetek, orrfolyás, esetleg láz
  • száraz, kínzó köhögés
  • légzési nehézség, zihálás
  • sípoló légzés, szörtyögés
  • pattogásszerű légzési hang
  • További részleteket korábbi cikkünkben talál!

    Felnőttek is elkaphatják a fertőzést, ám ők és a nagyobb gyerekek rendszerint enyhébb náthás tünetekkel átvészelik a betegséget. A kigyerekeknél és az 1 éves kor alatti csecsemőknél ezzel szemben akár kórházi kezelést igénylő nehézlégzést vagy tüdőgyulladást is okozhat. A legveszélyeztetettebbek a koraszülöttek és az 1-3 hónapos babák. Ők az RSV-fertőzés miatt akár gépi lélegeztetésre is szorulhatnak.

    "Az RSV kezdetben a legkisebbeknél is megfázásos tüneteket okoz. A komolyabb tünetek abból adódóan jelentkeznek, hogy a vírus a kislégutak nyálkahártyájának gyulladását okozza. A gyulladt, ödémás nyálkahártya és a gyulladás következtében jelentkező fokozott váladéktermelés beszűkíti, súlyos esetben elzárja a kislégutakat. Minél kisebb a gyermek, ezek a légutak annál kisebbek, így a szövődmények is súlyosabbak lehetnek" - magyarázta a szakember. A betegség lefolyása attól is függ, hogy a vírus melyik típusa okozza a fertőzést.

    vírus, RSV, gyerekek, babák, betegség, száraz köhögés, náthás tünetek
    Az RSV a csecsemőkre a legveszélyesebb. Fotó: iStock

    Mikor forduljunk orvoshoz?

    5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

    A náthás tüneteket otthoni praktikákkal tudjuk enyhíteni. Fontos a rendszeres orrtiszítás és orrszívás, valamint ajánlott orrspray használata is. Elengedhetetlen továbbá a bőséges folyadékfogyasztás, szükség esetén pedig lázcsillapító adása javasolt. Ha a gyermeknek magas láza és gyakori köhögőrohama van, nehézlégzése jelentkezik, orrváladéka pedig sűrű és tapadós, akkor mindenképp orvoshoz kell vinni - hangsúlyozta a szakember. Az RSV-fertőzést vérvizsgálattal vagy orrváladékkal végzett gyorsteszttel diagosztizálják. Ha a gyermek állapota alapján indokolt, a kezelőorvos kórházba utalhatja a beteget, ahol antivirális szereket, illetve a kiszáradás megelőzésére infúziót kaphat.

    Mit tehetünk ellene?

    Az RSV közösségekben gyorsan terjed. A fertőzés október és április között a leggyakoribb. Egy szezonban akár többször is el lehet kapni, így indokolt esetben a kezelőorvos a védőoltást ajánlja. Az oltás elsősorban koraszülötteknél, illetve veleszületett szívbetegség vagy krónikus tüdőbetegség esetén javasolt. Az oltás során a gyermek nem a legyengített kórokozót, hanem az ellenanyagot kapja meg, éppen ezért az oltást rendszeresen ismételni kell - a téli időszakban havonta.

    A megelőzés további lépései nem különböznek az egyéb téli betegségek elleni védekezéstől. Gyakran és alaposan mossunk kezet, ha pedig betegek vagyunk, kerüljük a szoros kontaktust a gyermekkel. Mivel a vírus órákig életképes maradhat a különböző felületeken, érdemes a téli időszakban időként fertőtleníteni a kisdedek által használt játékokat, használati tárgyakat, valamint a kilincseket, kapcsolókat és távirányítókat is.

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

    Olvasd el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Melegfront
    Maximum: +7 °C
    Minimum: -1 °C

    Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Hogy érzed most magad fizikailag?

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Milyen most a lelkiállapotod?

    Hogy érzed magad?

    Legjobban:
    Legrosszabbul:
    Kezdjük újra