Ezért betegszünk meg ősszel

Az őszi-téli időszakot nem véletlenül hívják náthaszezonnak, hiszen ilyenkor szinte mindenki megküzd néhány kisebb-nagyobb megfázással. A szakértők szerint azonban ennek nem a csapadék és a hideg áll a hátterében.

Amikor sárgulni kezdenek a levelek és hűvösödik az idő, egyre többen köhögnek, tüsszögnek és fújják az orrukat. Ezért a legtöbben már tényként kezelik azt, hogy ősszel és télen nagyobb az esély a megbetegedésre . Vajon ezt csak mi érezzük így, vagy tényleg erről van szó?

megfázás, nátha, őszi betegségek, őszi-tél megbetegedés, náthaszezon, influenza, influenzaszezon
Nem a vizes ruhától leszünk betegek. Fotó: iStock

Ezért terjednek könnyebben a vírusok

"Az őszi-téli szezon az évnek az az időszaka, amikor a leggyakoribbak a felső légúti megbetegedések" - mondta dr. William Schaffner fertőzésszakértő. A vírusok könnyebb terjedésének két oka is van. Az egyik, hogy ilyenkor a hűvösebb, csapadékosabb időjárás miatt több időt töltünk zárt terekben, ezért nagyobb esély van arra, hogy megfertőzzük egymást. A másik ok pedig a levegő páratartalma. Amikor az egyik ember vírust ad át a másiknak, akkor körülbelül egy méterre állnak egymástól, az úgy nevezett gázcserezónában. Ha levegő nedvességtartalma alacsony - mint például télen -, akkor a vírus hosszabb ideig megmarad a levegőben, így sokkal nagyobb eséllyel lélegzi be valaki.

Nem a vizes ruhától leszünk betegek

A legjobb ételek megfázásra - kattintson ide!

Gyerekként sokan hallottuk már, hogy ha megázunk és utána túl sokáig maradunk a vizes ruháinkban, akkor megbetegszünk. A szakemberek szerint azonban ez csak egy tévhit. A megfázást vírus okozza, a tüdőgyulladást pedig vírus vagy baktérium: ezeket csak akkor kaphatjuk el, ha érintkezünk a kórokozókkal. Ennek esélye azonban teljesen független az időjárástól - magyarázta Stephen Morse professzor, a Columbiai Egyetem fertőzésszakértője.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A megbetegedés tehát egész évben lehetséges, a fenti okok miatt azonban ősszel és télen valóban nagyobb esélyünk van elkapni valamit. Ehhez hozzájárulhat még az is, hogy ilyenkor kevesebb napfény ér minket, ennek következtében pedig legyengülhet az immunrendszerünk .

Ha szeretnénk elkerülni a megbetegedést, annak az egyik legjobb módja az, ha gyakran és alaposan - szappannal, legalább 20 másodpercig - megmossuk a kezünket, és koszos kézzel nem érünk a szemünkhöz, arcunkhoz, orrunkhoz és szánkhoz. Érdemes távol maradni azoktól, akik köhögnek vagy tüsszögnek, otthonunkban pedig rendszeresen fertőtlenítsük az olyan felületeket, amikhez sokan hozzáérnek - például a kilincseket és a villanykapcsolókat.

Forrás: healthline.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.