Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) által közzétett legfrissebb, 2023. augusztus eleji adatok szerint összesen 659 tartósan betöltetlen háziorvosi praxis van Magyarországon. Tartósan betöltetlen háziorvosi körzetnek számít az a praxis, amelyben az ellátási kötelezettség már több mint hat hónapja csak helyettesítéssel tudnak eleget tenni, vagy amelyben az önkormányzat legalább hat hónapig nem tud gondoskodni az ellátásról megfelelő szakemberrel. Mint azt a Helló Vidék írja, a háziorvoshiány 517 települést és fővárosi kerületet érint. A legtöbb, 73 üres praxis Borsod-Abaúj-Zemplén megyében található, amelyet Budapest és Pest megye követ 56, illetve 51 betöltetlen körzettel.
„Ha hiányzik valahonnan az állandó háziorvos, az nem azt jelenti, hogy teljesen ellátatlanul marad a lakosság, csak nehezebben férhetnek hozzá az alapellátáshoz” – fogalmaz a cikk. A megoldást ilyenkor a helyettesítés jelenti, de ez egyben azzal jár, hogy a helyettesítő orvos vagy kevesebb időt tud az adott településen rendelni, vagy a lakosoknak messzebb lévő településre kell átjárniuk alaporvosi ellátásért. Mindez a háziorvos saját praxisára is kihatással lehet azáltal, hogy növekedik a terheltsége.
A Helló Vidék idén februári adatokra hivatkozva arra is rámutat, hogy a háziorvosok több mint fele, 56 százaléka elmúlt 60 éves, miközben a 35 év alatt korosztályba alig 1,4 százalékuk tartozik. Mindez hosszú távra azt vetíti előre, hogy utánpótlás hiányában még jelentősebbé válhatnak az ellátási problémák.