A legújabb kutatások szerint a középiskolai tanulmányok kihatással vannak a későbbi egészségi állapotra.
Régóta ismert tény, hogy az oktatás befolyással van az egészségi állapotra, de a Pamela Herd szociológus professzor (Wisconsin-Madison Egyetem) által vezetett kutatás egyértelműen bebizonyította, hogy a jó középiskolai tanulmányi eredmények javítják a későbbi egészségi állapotot.
"Igenis számít, hogyan teljesítünk az iskolában - nyilatkozta Herd professzor - Nem csak a későbbi munkánk és keresetünk, de egészségünk miatt is. Persze sokaknak már késő, hogy erre gondoljanak, de akik most végzik tanulmányaikat, azok jobb, ha figyelembe veszik ezt a tényezőt is."
A tudósok a Wisconsin Longitudinal Study elnevezésű felmérés adatai használták fel. Ennek során összesen 10.000 középiskolai végzős életét kísérték figyelemmel 53 éven keresztül. A kutatók összefüggéseket kerestek az iskolai teljesítmény, az egészségi állapot, az egyéni személyiségjegyek és a pszichológiai jellemzők között. Az adatok szerint a legjobb tanulók egészségi állapota volt a legjobb nyugdíjba vonulásuk idején, 1992 és 2003 között.
"Először azt hittük, ennek oka valószínűleg az, hogy a jó tanulók lelkiismeretesebbek, és emiatt jobban is vigyáznak egészségi állapotukra, mint a kevésbé sikeres tanulók, ám ezt a feltevést nem támasztották alá a kutatási adatok. Valószínűbbnek látszik, hogy amit tanulunk az iskolában, az közvetlen befolyással van egészségünkre" - nyilatkozta Herd professzor.
A részletes kutatási adatok a Journal of Health and Social Behavior című szaklap decemberi számában olvashatók.