Hamarosan hat európai országban kezdik meg az osztrák Affiris biotechnológiai vállalat által kifejlesztett Alzheimer-kór elleni új oltóanyag tesztelését.
Az Affiris közleményben tudatta, hogy a klinikai kísérletekben körülbelül 420 alany vesz majd részt Ausztriában, Horvátországban, a Cseh Köztársaságban, Franciaországban, Németországban és Szlovákiában.
A brit GlaxoSmithKline gyógyszergyárral közösen kifejlesztett AD02 vakcina biztonságosságát és tolerálhatóságát a múlt évben már leellenőrizték. A klinikai kísérletekkel most hatékonyságát tesztelik, és az eredmények a vállalat szerint már 2012-re várhatók.
Az ADO2 célja az, hogy megakadályozza a béta-amiloid plakkok felhalmozódását az agyban, amelyek az idegsejtek leromlását okozzák, és vélhetően kulcsszerepet játszanak az Alzheimer-kór kiváltásában. Till Jelitto, az Affiris szóvivője elmondta, az oltóanyag úgy fejti ki a hatását, hogy arra ösztönzi a szervezetet: nagyobb mennyiségű antitest termelésével megtámadja ezeket a plakkokat. Egész pontosan ezek az antitestek a béta-amiloid fehérjék csak azon részét támadja, amely a plakkokat okozza. Ez csökkentené a betegekre vonatkozó kockázatot, mivel a fehérje teljes egészében már jelen van az egészséges emberekben.
A vakcina terápiás készítmény, ami azt jelenti, hogy olyan pácienseket lehet kezelni vele, akik már szenvednek a betegségben. Amennyiben azonban az eredmények kedvezőek, a technológiát profilaktikus, vagyis megelőző oltóanyag kifejlesztésében is alkalmazni lehet.
2001-ben az Egyesült Államokban és Európában megkezdték az első Alzheimer-kór elleni oltóanyag tesztelését, de sürgősen le kellett állítani, miután súlyos mellékhatások léptek fel. Egy másik vakcinával Svédországban kísérleteztek 2005-ban.
Az Alzheimer-kór olyan neurodegeneratív betegség, amely a kognitív működést érinti, ezáltal befolyásolva a beteg viselkedését és társadalmi adaptációját. Az egyelőre gyógyíthatatlan betegség körülbelül hatmillió embert sújt Európában évente. Az Affiris vállalat Parkinson-kór és érelmeszesedés elleni oltóanyagok kifejlesztésén is dolgozik.
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress
Animáció: HáziPatika.com