A cukor segíthet a szervezetnek abban, hogy az antibiotikummal együtt adva hatásosan vegye fel a küzdelmet a baktériumokkal szemben - derítették ki angliai szakemberek.
Egy olyan enzimnek a szerkezetére és funkciójára világítottak rá, amit egy cukorral díszített antibiotikum-molekula tartalmaz.
Sok antibiotikumnak van sokféle különböző velejáró szénhidrátmolekulája, amik képesek segíteni az antibiotikumnak - állítják a John Innes Központból és a Kelet-angliai Egyetem szakemberei.
A kutatás célja az volt, hogy rájöjjenek, hogyan készülnek ezek a cukrok, illetve a szerkezetük kihat-e a biológiai aktivitásukra.
A kutatók egy kicsi Streptomyces-fajtájú baktériumból vett enzimet vizsgáltak, ami a tylosin nevű antibiotikumot termeli. A vizsgált enzim egy gyártott cukormolekulában található, amit tylosinnal dekorálnak. Ha kiderülne, hogy miként segítenek a cukormolekulák, akkor elő lehetne előállítani természetellenes cukrokat, különböző tulajdonságokkal.
"Látni akarjuk, mi történik, amikor egy antibiotikumot cukorral dekorálunk és melyik cukorból lesz a legjobb dekoráció" - mondta Rob Field professzor. A kutatók még nem járnak közel egy piaci termékhez, de alapszinten próbálják megérteni, hogy készülnek ezek a segítő cukrok.